MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy na działce ROD można hodować kury i pszczoły? Oto, co mówi regulamin Polskiego Związku Działkowców

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Liczbę zwierząt dopuszczonych do chowu na danym ROD określa zarząd.
Liczbę zwierząt dopuszczonych do chowu na danym ROD określa zarząd. pixabay.com/giallopudding
Czy na działce ROD można hodować kury i mieć ule dla pszczół? Działka na własny użytek to świetny sposób na oszczędzanie na warzywach i owocach, które możemy uprawiać na swojej ziemi. Część z nas chce iść krok dalej i mieć własne jajka albo miód. Zarządy działek przypominają, że według ustawy o ROD ogrody są przede wszystkim miejscem zaspokajania potrzeb wypoczynkowych i rekreacyjnych. Co z chowem zwierząt?

Spis treści

Jakie zwierzęta można hodować na działce ROD?

Zgodnie z artykułem § 58 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego chów zwierząt jest dopuszczalny. Lista jest dość krótka i musimy zachować odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne. Działkowiec może prowadzić na działce wyłącznie chów

  • gołębi,
  • kur,
  • królików.

Dopuszczalną liczbę zwierząt określa zarząd.

Hodowla gołębi wymaga uprzedniej zgody walnego zebrania ROD i nie może być prowadzona w odległości do 5 km od granicy lotniska stosownie do wymogów określonych w ustawie – Prawo lotnicze.

Nasz działkowy kurnik, gołębnik czy klatka dla królików, czyli ogólnie pomieszczenia dla zwierząt, są integralną część altany działkowej i wlicza się je do określonej w regulaminie maksymalnej powierzchni altany działkowej.

Jeśli nasze zwierzę wyrządzi jakieś szkody, to działkowiec za nie odpowiada. Działkowiec odpowiada za szkody powstałe w związku z prowadzeniem chowu zwierząt.

Regulamin przyjęty przez PZD zastrzega również, że chów zwierząt jest dopuszczalny, o ile odrębne przepisy, w szczególności przepisy prawa miejscowego, nie stanowią inaczej.

Hodowla pszczół na działkach ROD. Można, ale tylko w postaci wspólnej pasieki

Na terenie ROD regulamin dopuszcza także hodowlę pszczół. Potrzebna jest na to zgoda walnego zebrania ROD. Co ważne, hodowla pszczół może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece.

Przeczytaj też: Jedna kura to już zakład drobiu. Termin rejestracji mija w kwietniu. Rolnicy apelują o zmiany, resort bierze je pod uwagę

Pasieka ma być wydzieloną na ten cel częścią terenu ogólnego ROD, odizolowaną od pozostałej części ROD wysokim żywopłotem lub ekranem o wysokości co najmniej 3 metrów.

  • Wszelkie prace w pasiece należy prowadzić w sposób zapewniający bezpieczeństwo działkowców.
  • Działkowcy, którzy prowadzą hodowlę pszczół w pasiece ogrodowej, tworzą koło pszczelarzy.
  • Nadzór nad działalnością koła sprawuje zarząd ROD.

Przemyśl, czy twoje zwierzęta nie będą przeszkadzały innym działkowcom

Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Polskiego Związku Działkowców przypomina, że obowiązkiem działkowca jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego.

Chodzi o to, aby hodowla zwierząt na jednej z działek w ROD – nie stała się udręką dla sąsiadów. Dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu hodowli rozsądnie byłoby zapoznać się ze zdaniem sąsiadów na ten temat. Pozwoli to ustalić zasady, dzięki którym uda się uniknąć ewentualnych sporów w przyszłości. Warto też dowiedzieć się, czy chowu zwierząt na działkach nie zabraniają przepisy prawa miejscowego.

Zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa działkowcom dotyczy także naszych psów i kotów. Nie mogą zakłócać wypoczynku sąsiadom. Psy na terenie ROD powinny być prowadzone i trzymane na smyczy i w kagańcu. Mówi o tym punkt 10 przepisów porządkowych (§ 68). Zakazuje się także stałego utrzymywania kotów i psów na działce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy na działce ROD można hodować kury i pszczoły? Oto, co mówi regulamin Polskiego Związku Działkowców - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska