https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy to był pocałunek śmierci?

Maria Eichler
Aleksander Knitter
Wczoraj radni przyjęli zmiany w budżecie z autopoprawkami burmistrza, w tym kontrowersyjny zapis o dotacji dla Chojniczanki i Kolejarza. Marzenna Osowocka, głośno protestująca przeciwko temu rozwiązaniu, nie przyszła na sesję, a radni dostali do czytania jej list w tej sprawie.

     Osowicka zarzuciła w nim jeszcze raz, że działania władz miejskich nie są przejrzyste i łamią demokrację. Podważają zasadę równości podmiotów w dostępie do środków publicznych, są dowodem na autorytarne zarządzanie sportem, a przegłosowanie uchwały i tak będzie niezgodne z prawem. Prezeska UKS "Ósemka" twierdzi, że pieniądze, które nie należą się Chojniczance i Kolejarzowi, należałoby przekazać tym stowarzyszeniom, które wywiązują się z regulaminowych zapisów przyznawania dotacji. W zakończeniu listu pisze, że podziwia obydwa kluby za ich dotychczasową pracę, jednak sprzeciwia się ich ochronie za pomocą spółki Park Wodny. Ten fragment listu Osowickiej burmistrz Arseniusz Finster nazwał pocałunkierm śmierci, bo obydwa kluby nazwała anachronicznymi.
     Zło konieczne
     
Finster stwierdził na sesji Rady Miejskiej, że to, co jest "obejściem zasad", a co słusznie zauważyła Osowicka, ma na celu ratowanie pracy z młodzieżą w dwóch chojnickich klubach. Była rozważana koncepcja przekazywania pieniędzy klubom z Urzędu Miejskiego bez pośrednictwa Parku Wodnego, ale okazało się to niemożliwe. W tej sytuacji zdecydowano się na wariant zarządzania kasą dla Chojniczanki i Kolejarza przez Park Wodny, przy udziale koordynatorki ds. sportu - Katarzyny Pawlak. Burmistrz zapowiedział, że preliminarze obydwu klubów będą pod stałą kontrolą i możliwe do zobaczenia w Internecie.
     Punkt po punkcie
     
Radni domagali się jednak, by uchwałę o zmianach w budżecie głosować punkt po punkcie. Chodziło im o to, by wyrazić swój stosunek do kontrowersyjnych rozwiązań, m.in. do nakładów dla Chojniczanki i Kolejarza. Andrzej Mielke z WFS wręcz sugerował, by odłożyć tę sprawę, bo radni mieli za mało czasu na zapoznanie się z argumentacją Osowickiej. Oponował przeciwko zwiększaniu udziałów w Parku Wodnym.
     Propozycje radnych WFS poddano pod głosowanie i nie zyskały one poparcia. Cały projekt uchwały o zmianach w budżecie wraz a autopoprawkami przegłosowano 13 głosami za, przy pięciu wstrzymujących.
     Jutro - komu i dlaczego nie podobają się kolumny na planowanych rondach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska