Co ósma osoba na świecie zmaga się z depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia psychiczne cierpi 970 milionów ludzi.
Najgorzej w Kujawsko-Pomorskiem
W Polsce co 10 osoba miała w życiu epizod depresyjny. Największy problem dotyczy Kujawsko-Pomorskiego. W naszym regionie regionie zapada na depresję nawet dwa razy więcej osób niż w Zachodniopomorskiem.
Problemy z psychiką odbijają się również na gospodarce. Straty z tego powodu szacuje się już obecnie na miliardy dolarów rocznie, a do 2030 roku – jak szacują eksperci – kwoty te się podwoją.
Zaskakująca terapia
Nic dziwnego, że w laboratoriach na całym świecie trwa wyścig w poszukiwaniu skutecznej terapii tej choroby. W najnowszej publikacji British Journal of Sports Medicine opisano wyniki szerokich badań obejmujących 128 119 uczestników. Wynik jest jest jednoznaczny - aktywność fizyczna nadzwyczaj skutecznie wspiera organizm w radzeniu sobie z objawami depresji, lęku i stresu.
Szczególności skuteczne okazały się ćwiczenia ruchowe trwające ponad 12 tygodni. Naukowców zaskoczyła szybkość zmian powodowanych przez aktywność fizyczną.
Zdaniem uczonych z University of South Australia aktywność fizyczna jest 1,5 razy bardziej skuteczna niż najczęściej stosowane leki.
Skutkuje również w depresji ciężarnych
Największą zmianę zaobserwowano wśród borykających się z depresją kobiet ciężarnych oraz w przypadkach depresji poporodowej. Ćwiczenia znacząco pomagały również grupie fizycznie zdrowiej oraz u osób, u których zdiagnozowano HIV lub chorobę nerek.
Według doktora Bena Singh z University od South Australia, aktywność fizyczna powinna być traktowana priorytetowo w terapii chorób .
„Pomimo dowodów aktywność fizyczna nie została powszechnie przyjęta jako leczenie pierwszego wyboru” – mówi dr Singh, kierujący badaniem. „Ćwiczenia o wyższej intensywności przyniosły większą poprawę w przypadku depresji i lęku, z kolei ćwiczenia rozłożone na dłuższe sesje miały mniejszy wpływ w porównaniu z seriami o krótkim i średnim czasie trwania. Wszystkie rodzaje aktywności fizycznej i ćwiczeń były korzystne, w tym spacery, trening oporowy, pilates i joga”.
