- Prowadzę własną firmę i zatrudniam teścia na umowę o pracę. Czy powinienem opłacać za niego składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
- Obecnie obowiązująca ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, a konkretnie art. 9, ściśle określa grupę przedsiębiorców zobowiązanych do opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych pracowników.
Natomiast art. 10 ustawy dokładnie definiuje pojęcie pracownika równocześnie wskazując osoby wyłączone z tej grupy.
Do wyjątków tych zaliczeni zostali: małżonek pracodawcy, jego dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, a także rodzice, macocha, ojczym, osoby przysposabiające, ponadto rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, zięciowie i synowe, bratowe, szwagierki i szwagrowie. W myśl wymienionych przepisów za wyszczególnione osoby znajdujące się poza grupą pracowniczą przedsiębiorca nie jest zobowiązany opłacać składki na FGŚP. Ponieważ teść nie znajduję się w grupie osób, za które pracodawca nie opłaca składek na omawiany fundusz, tym samym zatrudniając teścia jest pan zobowiązany opłacać za niego składki na FGŚP.
