- Przykro mi, że już nie ma browaru. Żal patrzeć, jak giną w oczach resztki, które po nim zostały. Najpierw wywieźli sprzęt do warzenia piwa, teraz burzą mury. A przypomnę, browar istniał w Bydgoszczy od 1858 roku. Komin może mieć nawet kilkadziesiąt lat - wspomina Czytelnik "Pomorskiej".
W Poznaniu są ozdobą Starego Browaru
Dodajmy, że tradycje piwowarskie w naszym mieście sięgają XIV wieku. W XV wieku z Bydgoszczy wywożono piwo m.in. do Gdańska, Torunia, Poznania, Kalisza. Historia browaru Kujawiak rozpoczęła się w 1858 roku, gdy mieszczanin Juliusz Strelow założył browar przy ul. Ustronie.
Teraz podczas rozbiórki wyłonił się zabytkowy budynek wraz z pięknym kominem. Wcześniej był on zasłonięty przez nowsze budowle żelbetowe. Budynek z cegieł jest częściowo przebudowany i rozbudowany, a przede wszystkim zaniedbany.
- Najciekawszy jest komin! Co teraz z nim będzie? - martwi się bydgoszczanin.
Opowiada, że widział takie same w Poznaniu, a konkretnie w tamtejszym browarze, który potem został przebudowany na popularne centrum handlowe Stary Browar. Kominy były wręcz identyczne, jak ten bydgoski, i zostały odrestaurowanie. Stoją wiec do dziś.
- Trzeba zrobić wszystko, by zachować komin i starszą część budynku w Bydgoszczy. To piękna pamiątka po browarze z tak długimi tradycjami! Czytałem, że na tym terenie ma powstać osiedle mieszkaniowe. Przecież można pięknie wkomponować w nie ten zabytkowy budynek z kominem - podsumowuje nasz Czytelnik.
Nie jest na liście zabytków...
Przypomnijmy, teraz właścicielem nieruchomości przy ulicy Ustronie w Bydgoszczy jest znany warszawski deweloper Long Bridge.
Agnieszka Litwińska, dyrektor marketingu w spółce Long Bridge mówi, że bydgoski komin nie został wpinany do rejestru zabytków: - Niestety, dziś nie mogę precyzyjnie powiedzieć, co się z nim stanie. Projekt inwestycji w tym miejscu jest dopiero przygotowywany. Zajmują się nim architekci. Myślę, że szczegóły na ten temat będą znane na przełomie czerwca i lipca.
Kupują i likwidują
W 2000 roku w bydgoskim browarze rozpoczęły się rozmowy z inwestorem strategicznym, austriackim koncernem Brau Union AG. Dwa lata później browar został oficjalnie włączony w struktury spółki Brau Union Polska. W 2003 r. rozpoczęto proces integracyjny między austriackim inwestorem, a Grupą Żywiec. Do Grupy Żywiec - której właścicielem jest kontrolowany przez holenderski koncern piwny Heineken - Brau Union AG - Kujawiak został włączony 1 maja 2005 r. Grupa Żywiec zamknęła browar od 1 stycznia 2007 roku.
Więcej artykulów o browarze na stronie www.pomorska.pl
