Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Bydgoskich Browarów rodzi się na nowo. Mazurska Manufaktura odbuduje Browary Bydgoskie i markę Bractwo!

Filip Wołek
Filip Wołek
W ofercie kujawsko-pomorskich browarów znajduje się wiele  propozycji: jasne, ciemne, smakowe czy też bezalkoholowe piwa.
W ofercie kujawsko-pomorskich browarów znajduje się wiele propozycji: jasne, ciemne, smakowe czy też bezalkoholowe piwa. Wizualizacja Browarów Bydgoskich. Mazurska Manufaktura S.A.
Następca Bydgoskich Browarów powstanie na terenie Parku Przemysłowego w jednym z poniemieckich bunkrów. We wrześniu ruszy produkcja browaru, a dystrybucja zacznie się w wakacje.

Zobacz wideo: Nazwali piwo „Szczepionka”. Sprzedali wszystko w niecałe 4 godziny:

Odbudowa browarów to ważna część lokalnej historii

- Jak podkreśla Jakub Gromek, prezes Mazurskiej Manufaktury (przejęła prawa do marki Bractwo), reaktywowanej marki nie jest przypadkowy: – Bydgoszcz to moje rodzinne miasto, z którym mocno się identyfikuję. To tutaj się urodziłem, wychowałem i mieszkam aż do dzisiaj. Dlatego projekt odbudowy Browarów Bydgoskich, które są ważną częścią lokalnej historii, jest dla mnie szczególnie ważny.

Historia bydgoskiego browarnictwa ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to trunki znad Brdy eksportowano na cały kraj. W regionie było wiele browarów, jednak nie przetrwały one próby czasu. Przykładem jest Browar Myślęcinek, którego historia zakończyła się lata temu. Próbowano go przeistoczyć w kompleks muzealny, ale budynek obecnie obraca się w ruinę.

Polecamy także: Żyjemy Kujawiakiem

Sentymentalna droga Kujawiaka

Upadek oraz zamknięcie Kujawiaka spowolniło gospodarkę miasta oraz zaowocowało stratą wielu miejsc pracy. Budynek znajdujący się niegdyś przy Wzgórzu Wolności gwarantował zatrudnienie przez 150 lat.

- Otwarcie nowego bydgoskiego browaru rzemieślniczego na pewno cieszy – wspomina Artur z Bydgoszczy. - Po bardzo dobrym początku browaru Osowa Góra oraz udanych edycjach festiwalu Kraftowego Beergoszcz, powstał pewien zastój, częściowo spowodowany pandemią.

Wielu mieszkańców Bydgoszczy wspomina Kujawiaka jako kultowe miejsce z regionu – w końcu budynek ten stał od 1858 roku. Jego historia zakończyła się w 2006 roku, kiedy to Grupa Żywiec postanowiła go zamknąć – w 2009 roku budynek został zburzony.

Mazurska Manufaktura S.A. przejęła prawa do marki Bractwo i ich celem jest przywrócenia jej dawnej świetności. Firma w swoich założeniach dąży do kultywowania tradycyjnych marek, które nieprzetrwałej próby czasu. Wprowadzili oni w ponowny obieg Juranda, którego na pewno kojarzą starsi mieszkańcy Kujaw i Pomorza.

Regionalne marki coraz popularniejsze

Nasz region oraz okolice bogate są w miejsca zajmujących się browarnictwem. W regionie działa m.in. Browar Osowa Góra, Warzelnia Piwa, Dear Bear czy Krajan Browar. Pokazuje to zaangażowanie firm w podtrzymanie regionalnych tradycji. W ofercie lokalnych browarów znajduje się wiele propozycji: jasne, ciemne, smakowe czy też bezalkoholowe piwa.

– W Polsce od kilku lat trwa rewolucja piwna, w której królują krafty. Coraz ciekawszą ofertę mają browary regionalne. Z drugiej strony rozwija się także lokalny patriotyzm konsumencki, wraca sentyment do dawnych marek. Stąd pomysł na to, by odbudowywać i przywracać dawną świetność kultowym, regionalnym browarom i markom, prezentując produkty w atrakcyjnym zestawieniu ceny do jakości – mówi Jakub Gromek, prezes Mazurskiej Manufaktury.

Na popularność rodzimych produktów wpływają wszelkiej maści imprezy tematyczne przyciągające koneserów oraz laików złotego trunku. Bydgoszcz od lat wpisywana jest na mapie chmielowych polskich miast.

Polecamy także: Sprzątanie po Kujawiaku

– Znaleźliśmy już atrakcyjną lokalizację pod tę inwestycję w Parku Przemysłowym w Bydgoszczy - dodaje Jakub Gromek. -Nabyliśmy stary bunkier poniemiecki o powierzchni niemal 700 m2. Kupiliśmy też odpowiednią instalację o mocy na poziomie 20 tys. hl/rok, która zostanie sprowadzona z upadłego browaru w Niemczech.

Wyposażenie browaru w wydajną instalację w połączeniu z doświadczonymi browarnikami przełożyć się może na zupełnie nowe postrzeganie piwowarskiego wizerunku Bydgoszczy. Mówiąc o przyszłości inwestycji warto wspomnieć o wysokiej jakości regionalnych wód. Stolica regionu plasuje się na samym szczycie, jeśli chodzi o jakość, skład oraz czystość wody - dając tym samym solidną bazę pod lokalną produkcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska