MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy alarmują: ptaki zderzają się ze szklanymi barierkami na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu!

OPRAC.:
Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Jedna z mieszkanek Torunia zgłosiła się do naszej Redakcji z informacją, że szklane barierki na pawilonach są śmiertelnym zagrożeniem dla ptactwa.
Jedna z mieszkanek Torunia zgłosiła się do naszej Redakcji z informacją, że szklane barierki na pawilonach są śmiertelnym zagrożeniem dla ptactwa. Agnieszka Bielecka
Szklane barierki na nowych pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim są śmiertelnym zagrożeniem dla ptaków. Pojawiają się już pierwsze ofiary. Czy można jakoś temu zaradzić?

Szklane barierki zagrożeniem dla ptaków

Niedawno wyremontowany Bulwar Filadelfijski już cieszy mieszkańców miasta i turystów. Jedna z mieszkanek Torunia zgłosiła się do naszej Redakcji z informacją, że szklane barierki na pawilonach są śmiertelnym zagrożeniem dla ptactwa bytującego i latającego nad wodą oraz terenami zielonymi.

– Stanowią one śmiertelną pułapkę dla ptaków. Szczególnie w takim miejscu, gdzie jest zieleń i woda, ptaki będą często narażone na wypadki. Podczas dzisiejszego spaceru zauważyłam już jedną z ofiar… Na szkle powinny się koniecznie i jak najszybciej znaleźć kropki chroniące ptaki przed uderzeniem – poinformowała Czytelniczka.

Każdego roku na całym świecie miliardy ptaków giną w wyniku zderzenia z szybą. Fundacja Szklane Pułapki już od wielu lat działa na rzecz ptactwa i informuje, jak wielkim zagrożeniem jest dla nich kolizja ze szklaną, transparentną powierzchnią.

Niewidoczna dla ptactwa architektura niesie za sobą szkodę w postaci corocznego spadku liczebności wielu gatunków w skali globalnej.

Niebezpieczeństwo dla ptaków stanowią także wiaty przystankowe, przydrożne panele wygłuszające czy szklane elewacje.

Jak informuje Fundacja Szklane Pułapki, ptaki nie są w stanie ocenić podczas lotu, czy przed nimi znajduje się szyba, w efekcie czego po zderzeniu giną lub ulegają poważnym obrażeniom (które nierzadko skutkują też śmiercią). Problemem jest także refleksyjność szyb, która powoduje tzw. efekt lustra – szczególnie w miejscach, gdzie znajduje się dużo zieleni.

– Co dokładnie to oznacza? Szyby doskonale odbijają atrakcyjne dla ptaków elementy, takie jak drzewa i krzewy. Wykazują więc dokładnie takie same właściwości jak lustra w naszych domach. Ptaki, widząc atrakcyjne i potencjalnie bezpieczne dla nich miejsce, próbują się do nich dostać, wlatując wprost na śmiercionośną szybę – czytamy w artykule Fundacji Szklane Pułapki pt. „Szklane pułapki – czyli o problemie kolizji ptaków z szybami”.

Jak zaradzić kolizjom?

Szyby są zagrożeniem, któremu w bardzo prosty sposób można zaradzić – należy tylko uwidocznić je dla ptaków, nie pozbawiając przy okazji pożytecznych właściwości dla ludzi. Fundacja Szklane Pułapki podaje kilka rozwiązań (również dla prywatnych gospodarstw domowych):

  • zawiesić firany, rolety, zasłony w oknach,
  • zastosować specjalne naklejki (paski, kropki, naklejki dekoracyjne o dowolnym wzorze).

Jedna naklejka nie wystarczy jednak, by ptaka uchronić. Potrzeba ich znacznie więcej. Jedną z popularniejszych metod zabezpieczania szyb jest rozmieszczenie naklejek w kształcie kropek rozmieszczonych na całej szybie w odległości rozmiaru dłoni. Takie rozwiązanie widać m.in. na nowych przystankach autobusowych w Toruniu na ulicy Legionów. Mogłoby to też dobrze sprawdzić się na szklanych barierkach na Bulwarze Filadelfijskim. Zgłoszenie w tej sprawie przekazaliśmy do Urzędu Miasta Torunia. Czekamy na odpowiedź i interwencję.

Co zrobić, gdy zobaczymy ptaka po kolizji?

Zwierzę po zderzeniu z szybą jest oszołomione, a reakcja na wszelkie bodźce jest opóźniona. Ptak może albo pozwolić się złapać, albo uciekać, podskakując. Może być też ranny, np. krwawić z dzioba lub nosa, opuścić skrzydła lub mieć je w asymetrycznym rozłożeniu. Może też wykazywać duszność. Pierwszym co należy zrobić, jest powiadomienie toruńskiego Ekopatrolu. Wystarczy złożyć zawiadomienie, dzwoniąc na numer 986. Jeśli zdecydujemy się działać sami, np. czekając na przyjazd funkcjonariuszy, na ptaka należy narzucić jakąś tkaninę, np. szal, chustę, i złapać go szybko i pewnie. Chwyt powinien być dostosowany do rozmiaru ptaka. Następnie zastosować się do zasady 3xC – cicho, ciemno, ciepło, dzięki czemu ptak poczuje się bezpiecznie. Ważne jest, aby ptak się nie wychłodził, a w upalne dni należy go chronić przed przegrzaniem. Następnie należy przekazać ptaka Ekopatrolowi bądź przewieźć go do kliniki weterynaryjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czytelnicy alarmują: ptaki zderzają się ze szklanymi barierkami na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska