- Mamy 23 miejsca dla osób bezdomnych i wszystkie są zajęte - mówi Adam Świtalski, kierownik noclegowni dla osób bezdomnych **
brodnickiego,/b> Caritas. - Nie ma obawy, każdego potrzebującego przyjmiemy. Jak nie będzie miejsca, to położymy nawet na korytarzach. Taki mróz przecież zagraża życiu i zdrowi ludzi bezdomnych. Jedynym warunkiem przyjęcia do naszego schroniska jest trzeźwość.
W noclegowni brodnickiego Caritas czeka na każdego bezdomnego ciepła strawa. Potrzebujący nie musza opuszczać noclegowni i wracać wieczorem. Mogą w ciepłych pomieszczeniach przebywać całą dobę. Wielu z takiej możliwości korzysta.
- Nie odnotowaliśmy przypadku śmiertelnego wychłodzenia organizmu w naszym powiecie - mówi Agnieszka Łukaszewska z ,b>brodnickiej,/a>** policji. - Patrole funkcjonariuszy są uczulone na osoby nietrzeźwe i bezdomne. Pod wpływem alkoholu trafiają do celi do wytrzeźwienia, a później mają szansę skorzystać z pomocy noclegowni Caritas.
W powiecie nowomiejskim problem jest większy. Nie ma w tym mieście noclegowni, ani schroniska dla osób bezdomnych.
Wiadomości z Nowego Miasta Lubawskiego
Pomocy często wymagają także osoby, które przesadziły z alkoholem i mimo chęci, nie mogą trafić do miejsca zamieszkania.
- Kilka dni temu nowomiejscy stróże prawa zauważyli dwóch nietrzeźwych mężczyzn smacznie śpiących na trawniku przy jednej z ulic - mówi Ludmiła Mroczkowska z nowomiejskiej policji. - Wypili o wiele za dużo, byli wychłodzeni, ale na szczęście nic im się nie stało. Policjanci odwieźli delikwentów do domu i przekazali rodzinie. Może w ten sposób uratowali im życie.
Policjanci prewencyjnie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni, takie jak: klatki schodowe i piwnice, opuszczone budynki, kanały ciepłownicze i ogródki działkowe.
- Nietrzeźwi trafiają do celi do wytrzeźwienia - dodaje policjantka. - Mamy z tym trochę kłopotu, bo trzeba odwozić do Iławy, Działdowa lub Ostródy, w zależności od wolnych miejsc. Spowodowane jest to remontem pomieszczeń w komendzie. Czasem odwozimy takie osoby do nowomiejskiego szpitala.
Bezdomnych z kolei trzeba odwozić do schroniska w gminie Grunwald w powiecie ostródzkim.
Policjanci apelują o informowanie o ludziach potrzebujących pomocy, śpiących na ławce lub leżących na chodniku. Jeżeli znamy starszą lub schorowaną osobę, która sobie nie radzi i nie ma dostatecznie ogrzanego mieszkania czy domu należy poinformować ośrodki pomocy lub policję. Jeden telefon może uratować komuś życie, wystarczy wykręcić 997 lub 112.
Czytaj e-wydanie »