https://pomorska.pl
reklama

Dajmy naszym uszom odpocząć, spędźmy trochę czasu w ciszy. To podstawa higieny akustycznej

Materiał informacyjny Audika
Z okazji Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem marka Audika organizuje specjalną akcję, która odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia, przed wejściem głównym do Galerii Młociny w Warszawie.
Z okazji Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem marka Audika organizuje specjalną akcję, która odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia, przed wejściem głównym do Galerii Młociny w Warszawie.
Nadmierny, otaczające nas zewsząd hałas jest drugą, zaraz po smogu, środowiskową przyczyną złego stanu zdrowia i powoduje rocznie około 16 600 przypadków przedwczesnej śmierci w Europie. Mimo to wielu z nas, obserwując pierwsze objawy pogorszenia się słuchu, po prostu je ignoruje. Myślimy, że „to przejdzie” i zwlekamy z wizytą u specjalisty. A ta może uratować nie tylko nasz słuch, ale też sposób komunikacji z całym światem.

Jak zatem dbać o nasz aparat słuchu, jak się wystrzegać hałasu i jak regulować intensywność dochodzących do nas dźwięków? Przy okazji Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem (25 kwietnia) radzi Patrycja Witczak, protetyk słuchu i audiofonolog marki Audika.

Oscar Dąbkowski: Czy to prawda, że hałas to obecnie jedno z najpoważniejszych zanieczyszczeń otaczającego nas świata?

Zanieczyszczenie hałasem to rzeczywiście duży problem współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest drugą, zaraz po smogu, środowiskową przyczyną złego stanu zdrowia i powoduje rocznie około 16 600 przypadków przedwczesnej śmierci w Europie.

Patrycja Witczak: Jakie są zatem najczęstsze źródła hałasu, które mogą prowadzić do uszkodzenia słuchu?

Ryzyko uszkodzenia słuchu czy tzw. urazu akustycznego pojawia się zawsze, gdy mamy do czynienia z dźwiękami powyżej ok. 80 dB. Dla przykładu: silnik motocyklowy generuje hałas na poziomie ok. 100 dB. Skrajnie ryzykowna jest ekspozycja nawet na krótkotrwały, ale bardzo głośny dźwięk powyżej 120 dB – to może być wystrzał z broni, odgłos fajerwerków, dźwięk silnika odrzutowego.

Czy jest jakiś typ hałasu, którego powinniśmy szczególnie unikać?

Hałas to nie tylko bardzo głośne dźwięki, jak to potocznie rozumiemy. Hałas to wszystkie dźwięki, które nam przeszkadzają i mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Już dźwięki na poziomie od 35 dB, czyli stosunkowo cicho, mogą negatywnie działać na ośrodkowy układ nerwowy. Dla porównania – zwykła rozmowa to ok. 50 dB. Warto pamiętać o tzw. higienie akustycznej – po przebywaniu w hałasie dajmy naszym uszom odpocząć, spędźmy trochę czasu w ciszy. Zdejmijmy słuchawki i posłuchajmy odgłosów natury, zamiast kolejnego odcinka podcastu.

W jaki sposób hałas wpływa na zdrowie słuchu i jakie są długoterminowe konsekwencje dla osób narażonych na intensywny hałas?

Warto pamiętać o tym, że hałas ma negatywny wpływ nie tylko na kondycję naszego narządu słuchu. Hałas odbiera nam możliwość wypoczynku czy spokojnego snu, co w dłuższej perspektywie niszczy nasze zdrowie. Osoby przebywające w hałasie czują się rozdrażnione, zmęczone, mają problemy ze skupieniem uwagi, skarżą się na bóle głowy, a nawet problemy z oddychaniem.

A czy istnieją konkretne grupy zawodowe, które są bardziej narażone na uszkodzenia słuchu z powodu hałasu?

Istnieje wiele grup zawodowych, które są szczególnie narażone na uszkodzenia słuchu z powodu regularnej ekspozycji na hałas. To np. osoby pracujące w branży budowlanej czy przemysłowej, muzycy i osoby obsługujący wydarzenia muzyczne, ale również nauczyciele czy zawodowi kierowcy.

Jakie są objawy, które mogą wskazywać na problemy ze słuchem i kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

Wczesne wykrycie problemów ze słuchem jest kluczowe, bo wiele uszkodzeń postępuje powoli i przez długi czas można ich nie zauważyć. Najczęstsze objawy problemów ze słuchem to trudność w rozumieniu rozmów, szczególnie w hałaśliwym otoczeniu; stałe wrażenie, że ludzie mówią niewyraźnie; zwiększanie głośności telewizora lub radia do wyższych poziomów niż wcześniej; trudności w określeniu kierunku, z którego dochodzi dźwięk, ale także uczucie zatkanego ucha lub szumy uszne, w tym dzwonienie czy piszczenie w uszach, których wcześniej nie doświadczyliśmy.

Z tego, co pani mówi, wynika, że badania słuchu to już nie tylko konieczność dla osób w podeszłym wieku, ale też ludzi po 50., 40, a nawet 30. To prawda?

Jak najbardziej. Problemy ze słuchem nie są już domeną osób w dojrzałym wieku, coraz częściej dotyczą młodych osób. To kwestia zmiany stylu życia i środowiska, w których żyjemy. Wielu ludzi obecnie spędza długie godziny w słuchawkach słuchając muzyki, podcastów czy grając w gry komputerowe. Młodsze osoby często ignorują objawy: szumy, uczucie zatkania, trudności w rozumieniu mowy. Myślą, że „to przejdzie” i zwlekają z wizytą u specjalisty.

Jak często i gdzie powinno się wykonywać badania słuchu?

Słuch warto badać profilaktycznie co 1-2 lata, nawet jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów. Badanie słuchu można bezpłatnie i wygodnie wykonać w gabinecie protetyki słuchu – na przykład w jednym z Centrów Słuchu Audika. Nie jest wymagane skierowanie ani specjalne przygotowanie, a samo badanie jest krótkie i całkowicie bezbolesne.

Jeśli jednak nie w gabinecie, to można je przeprowadzić w specjalnym jeżdżącym gabinecie. W Waszym przypadku jest to tzw. AudikaBus. Jak często wyjeżdża teren i po czym go poznać?

Zależy nam, żeby oferować bezpłatne badania słuchu również tam, gdzie dostęp do specjalistów bywa utrudniony, szczególnie w bardzo małych miastach. AudikaBus, czyli nasz mobilny gabinet, pojawia się przede wszystkim na różnego rodzaju lokalnych wydarzeniach w całej Polsce. Można w nim zbadać słuch szybko i bez wcześniejszej rezerwacji terminu, omówić wynik badania z naszym specjalistą. Warto śledzić wydarzenia w swoim mieście i na profilach Audika.  

Poza regularnymi badaniami, jak jeszcze powinniśmy dbać o słuch? 

Dbanie o słuch to nie tylko profilaktyczne badania, ale przede wszystkim świadome nawyki na co dzień. Warto pamiętać o unikaniu głośnych miejsc, ale nie zawsze jest to możliwe. Wybierając się na koncert lub mecz pamiętajmy o zabraniu ze sobą ochronników słuchu. Mogą to być popularne i ogólnodostępne zatyczki lub indywidualne ochronniki słuchu, które można zamówić na wymiar w każdym Centrum Słuchu Audika. Jeśli zdarzy nam się ekspozycja na hałas – dajmy potem naszym uszom odpocząć w ciszy. To podstawa tzw. higieny akustycznej.

Co w takim razie Audika radzi w zakresie higieny uszu?

Higiena uszu to bardzo ważny element profilaktyki zdrowia słuchu. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być jednak wykonywane w bezpieczny sposób, aby nie doszło do uszkodzenia przewodu słuchowego. Prawidłowa higiena uszu polega na delikatnym myciu przy użyciu ciepłej wody oraz mydła. W żadnym wypadku nie należy usuwać woskowiny usznej przy użyciu popularnych patyczków higienicznych – to grozi wepchnięciem woskowiny głębiej w przewód słuchowy. Przy regularnym korzystaniu z zatyczek czy słuchawek dousznych należy pamiętać o utrzymywaniu ich w czystości.

No właśnie, co zatem z noszeniem tak popularnych w ostatnich latach słuchawek dousznych? Jak bardzo wpływają one na naszą jakość słyszenia?

Słuchawki douszne znajdują się bardzo blisko błony bębenkowej - dźwięk z nich trafia bezpośrednio do wnętrza ucha, co zwiększa ryzyko uszkodzenia słuchu. Zamiast słuchawek dousznych zdecydowanie lepszym wyborem będą słuchawki nauszne, które nie będą tak agresywne dla błony bębenkowej, a również lepiej wytłumią hałas z zewnątrz.

Audika to firma specjalizująca się w ochronie słuchu i poprawie jakości życia osób z problemami słuchowymi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnym technologiom Audika oferuje kompleksowe rozwiązania dla osób z zaburzeniami słuchu. Firma stawia na jakość i profesjonalizm, zapewniając swoim klientom najwyższy standard usług. Firma dysponuje ponad 600 centrami słuchu w całej Polsce oraz centrami medycznymi w ponad 20 lokalizacjach w kraju. Więcej o marce Audika dowiesz się z jej strony internetowej: audika.pl.

Z okazji Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem markaAudika organizuje specjalną akcję, która odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia, przed wejściem głównym do Galerii Młociny w Warszawie. W godzinach 11.00-16.00 AudikaBus (mobilny gabinet badania słuchu) będzie dostępny dla wszystkich, którzy pojawią się przed centrum handlowym. Podczas akcji będzie można nie tylko wziąć udział w bezpłatnym badaniu słuchu, ale także skonsultować się z protetykiem słuchu, który doradzi, jak dbać o słuch na co dzień oraz  - jeśli zajdzie taka potrzeba - jak i gdzie pogłębić diagnostykę narządu słuchu.

●     Gdzie: Galeria Młociny: przed wejściem głównym

●     Kiedy: sobota, 26 kwietnia, godz. 11.00 - 16.00

●     Szukaj biało - niebieskiego AudikaBusa i osób w koszulkach z logo Audika.

●     Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz pod LINKIEM

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska