Spis treści
Tak dieta wpływa na słuch
Pogorszenie słuchu wraz z wiekiem to naturalne i bardzo częste zjawisko. Niedosłuch to choroba cywilizacyjna. Jednak problem ze słuchem dotyczy nie tylko ludzi dojrzałych, ale również bardzo młodych.
To Cię teraz może zainteresować
Zdrowa, zbilansowana dieta to jeden z najlepszych sposobów na poprawę ogólnego stanu zdrowia, w tym także zdrowia narządu słuchu. Okazuje się, że można zapobiegać utracie słuchu poprzez odpowiednie odżywianie. Jest to ważne szczególnie jesienią i zimą, gdy uszy narażone są na zapalenia.
Dieta dla osób z problemami ze słuchem powinna być lekkostrawna i uboga w cholesterol. Aby wpierać narząd słuchu, warto wybierać produkty bogate w magnez, cynk i potas oraz witaminy B, C, D i E. Dobry wpływ na słuch mają też kwasy omega, białko oraz błonnik. Równie ważna jest aktywność fizyczna i ograniczenie ekspozycji na hałas.
Nawet niewielkie zmiany w diecie mogą wpływać na zdrowie i opóźniać lub przyspieszać utratę słuchu związaną z wiekiem. Pewnie niezdrowe nawyki mogą sprawić, że słuch pogarszać się będzie znacznie szybciej.
Dieta na słuch - to warto jeść, by lepiej słyszeć
Niektóre nawyki żywieniowe mogą być bardzo szkodliwe dla słuchu. Małe zmiany w diecie mogą opóźniać utratę słuchu związaną z wiekiem. Okazuje się, że istnieją produkty spożywcze, dzięki którym można spowolnić negatywne zmiany i cieszyć się dobrym słuchem dłużej.
Na liście produktów, które warto wprowadzić do swojej diety, by wspierać zdrowy słuch, są między innymi:
- banany,
- szpinak,
- buraki,
- brokuły,
- awokado,
- ryby.
Dietetycy wymieniają jednocześnie produkty, których lepiej unikać - one mogą osłabiać słuch.
Takie produkty spożywcze mogą osłabiać słuch - lista
Produkty spożywcze i dieta mogą wpływać na słuch. Co warto jeść, aby poprawić słuch?
Zobacz teraz w naszej galerii, jakie produkty spożywcze mogą mieć pozytywny i negatywny wpływ na słuch: