www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
- Robienie filmów to niezwykła przygoda, a najważniejsze jest poznawanie nowych ludzi - opowiada bydgoski filmowiec.
Tematów nie szuka daleko. Przez kilka lat mieszkał na Szwederowie. I to właśnie tam powstał film, który zdobył uznanie na kilku poważnych festiwalach.
Historie z podwórka
"Podgórna 7" to krótka etiuda dokumentalna, która powstała w 2007 roku. Są to trzy historie - cukiernika, fryzjera i stolarza. Ich warsztaty mają zaplecza na tym samym podwórza. Rzemieślnicy znają się od lat.
- Niektórym wydaje się, że trzeba jeździć po świecie w poszukiwaniu filmowych tematów - mówi Gackowski. - Tymczasem one są na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko zastanowić się, jak je ująć. Pomyśleć obrazem, użyć wyobraźni.
Cukiernik w maleńkiej kuchni wyrabia słodycze bez konserwantów. Fryzjer wspomina lata 70., gdy zdobywał wyróżnienia na czołowych krajowych konkursach, a stolarz nie ma komu zostawić w spadku swojego warsztatu.
- Minęły tylko trzy lata, a tego świata już nie ma. Fryzjer nie pracuje, a cukiernik musiał zamknąć firmę - mówi Gackowski. - Pozostało tylko wspomnienie w postaci mojego filmu.
"Do naprawy" w KAN
Darek z zawodu jest fotografem. Filmowanie to jego pasja, poświęca jej każdą wolną chwilę. Zainteresował się dokumentem w 2006 roku. Podczas warsztatów filmowych w bydgoskiej TVP3 poznał uznanych już bydgoskich filmowców Macieja Cuske i Marcina Sautera.
Powstała wtedy etiuda "Do naprawy". - Akcja rozgrywa się w małym warsztacie naprawczym przy ulicy Wiatrakowej - opowiada Gackowski. - Prowadzi go Janusz Borowy, człowiek, który naprawia urządzenia z minionych epok.
Klienci, bohaterowie filmu przychodzą do warsztatu, zamienią parę słów, żartują. Każdy z nich przynosi coś do naprawy: stary odkurzacz, toster, a nawet adapter na płyty winylowe.
Czas na Kaskadę
Film dostał wyróżnienie na festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w 2008 roku. W jury była Grażyna Torbicka i reżyser Sławomir Fabicki. Zasiadał w nim też Sławomir Idziak, operator Krzysztofa Kieślowskiego, który również pracował przy filmie "Helikopter w ogniu".
- Podczas jednego z festiwali moją etiudę obejrzał Andrzej Wolf, również operator - wspomina Darek. - Zaproponował wywiad w TVP Kulturze, wraz z prezentacją kilku moich filmów.
Powstał godzinny dokument, którego bohaterem jest tym razem Darek Gackowski. W ubiegłym roku filmowiec wziął udział w kursie dokumentalnym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
- Zajęcia prowadzili Marcel Łoziński i Jacek Bławut. Pod ich okiem, razem z innymi uczestnikami pracowaliśmy nad filmem o historii Wytwórni Filmów Dokumentalnych - Gackowski nie spoczął jednak na laurach: - Przygotowuję dokumentację do filmu o bydgoskiej "Kaskadzie". Szukam osób, które mają zdjęcia z czasu jej budowy. I tych, którzy czują sentyment do tej restauracji.