Niebezpieczne metale
- Przystępujemy do zintensyfikowanej zbiórki i odzysku ogniw galwanicznych. Są to bardzo niebezpieczne odpady, zawierające metale ciężkie, które nie ulegają neutralizacji i redukcji. Z tego też powodu nie powinny trafiać do zwykłych pojemników, a potem na wysypisko śmieci - mówi Marcin Szczęsny, zastępca kierownika Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu.
Wśród metali ciężkich zawartych w ogniwach są m. in.: kadm, ołów, rtęć, nikiel, lit i cynk. Są one przyczyna wielu ciężkich chorób. Na przykład, powodują zaburzenia pracy nerek, zmiany nowotworowe, nadciśnienie, anemię, choroby kostne, uszkodzenia układu nerwowego, błon śluzowych, co z kolei wywołuje reakcje alergiczne
Wspólnie z REBA
Akcję bezpłatnego zbierania zużytych baterii i akumulatorów inowrocławski Zakład Utylizacji odpadów Komunalnych prowadzić będzie wspólnie organizacją odzysku REBA.
- Apelujemy do placówek oświatowych i handlowych o włączenie się do akcji. Nasz zakład dysponuje specjalnymi pojemnikami i kartonikami na zużyte ogniwa, które udostępnimy bezpłatnie. Gwarantujemy również bezpłatny odbiór pojemników wypełnionych zużytymi bateriami - dodaje Szczęsny.
Zainteresowane instytucje i osoby mogą zasięgać dodatkowych informacji w ZUOK przy ul. Bagiennej 77 w Inowrocławiu pod numerem tel. 052 352-76-13. Pytania zadawać można też za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected].