W ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 w Polsce od 1 czerwca 2023 zostały wprowadzone bezpłatne szczepienia przeciw HPV, czyli ludzkiemu wirusowi brodawczaka. Szczepienia są realizowane u dwunasto- i trzynastoletnich dziewcząt i chłopców. Mają charakter zalecany, zatem są dobrowolne.
Wirus HPV - zagrożenia
Do zakażenia wirusem dochodzi głównie drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej, dlatego ważne jest szczepienie młodzieży przed inicjacją seksualną - zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Wirus może powodować raka szyjki macicy, prącia, odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi. Wirus HPV jest dość powszechny, a szczepionki przeciw niemu są skuteczne w zapobieganiu tym nowotworom.
Szczepienia HPV w Sępólnie
Na terenie gminy Sępólno Krajeńskie działalność w zakresie szczepień ochronnych przeciwko brodawczakowi HPV realizują dwa podmioty lecznicze: Centrum Medyczne "Spamed" i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Doktór". Mimo prowadzonych kampanii informacyjnych, zainteresowanie rodziców nastolatków jest znikome.
- Włączyliśmy się w przekazanie informacji nt. szczepień HPV. Niestety, odzew jest niewielki. Ludzie chyba nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. 90 procent raka szyjki macicy u kobiet jest spowodowane wirusem brodawczaka. Można uchronić mnóstwo młodych osób – mówi dr Teresa Ruthendorf-Przewoska, kierownik NZOZ "Doktór", nie podając konkretnej liczby wykonanych szczepień.
W 2023 roku w Centrum Medycznym "Spamed" wykonano 36 szczepień przeciwko brodawczakowi HPV.
Szczepienia HPV w Polsce
Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV skierowanego do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat, zaszczepiono jedynie 16 procent populacji docelowej. Cel wyznaczony w Narodowej Strategii Onkologicznej zakłada zaszczepienie 60 procent nastolatków do 2028 roku. Jednym z możliwych rozwiązań według organizacji pacjentów na rzecz poprawy tej sytuacji, jest zwiększenie zaangażowania szkół w realizację programu szczepień.
