https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w Chojnicach jest w toku. Ulicy Findera już nie ma

Na ostatniej sesji rady miejskiej radni zgodzili się, by ulica Findera stała się Łąkową. W kolejce są także inne ulice, którym zmienią się patroni.
Na ostatniej sesji rady miejskiej radni zgodzili się, by ulica Findera stała się Łąkową. W kolejce są także inne ulice, którym zmienią się patroni. Dariusz Gdesz
Na ostatniej sesji rady miejskiej radni zgodzili się, by ulica Findera stała się Łąkową. W kolejce są także inne ulice, którym zmienią się patroni.

Ostatnie doniesienia z frontu walki o prawidłowych patronów naszych ulic są takie, że w mieście nie ma już ulicy Findera.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej przegłosowano, że zastąpi ją teraz Łąkowa, zresztą zgodnie z życzeniem mieszkańców.

Podobne życzenie wyrazili mieszkańcy ul. Hanki Sawic-kiej, którzy w petycji do radnych chcą zmiany nazwy na Hanki, ale... Bielickiej, popularnej aktorki, która zmarła przed dziesięciu laty i bawiła swą estradową działalnością wielu z nas. W tym przypadku zmiana ograniczyłaby się więc tylko do jednej litery w nazwisku.

- Jeśli to wniosek mieszkańców, to warto się nad nim pochylić - komentuje Kazimierz Jaruszewski, radny miejski i przewodniczący zespołu ds. nazewnictwa ulic. - Ale decyzja i tak należy do całej rady miejskiej.

Jaruszewski i jego koledzy z zespołu ds. nazewnictwa mieli nadzieję, że do wykazu nazw wymagających zmiany nie trzeba będzie włączać ulicy 14 Lutego, bo tak naprawdę nie precyzuje ona wydarzenia, które stało się impulsem do nadania nazwy traktu.

Niemniej w Chojnicach wszyscy wiedzą, że nie chodzi o walentynki, ale o wyzwolenie albo „wyzwolenie” Chojnic przez Rosjan. IPN przesłał ostatnio wykładnię, która nie pozostawia złudzeń, że nazwa jest na indeksie i trzeba ją zlikwidować.

- Zaproponujemy, żeby to była ulica Bydgoska - mówi Jaruszewski. - Tak nazywała się kilka lat po wojnie i to nie byłoby złe, bo wskazuje kierunek.

W kolejce i inne decyzje, bo w ciągu roku rada miejska musi się uporać z dziedzictwem poprzedniej epoki. Czekają jeszcze ul. Armii Ludowej, Nowotki, Janka Krasickiego.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
przeciwnik korupcji

A kiedy dekomunizacja Ratusza i jego urzędników?

l
leo

Czemu artykuł ilustrowany jest zdjęciem ulicy Kasprzaka?
Marcin Kasprzak to bohater walki z caratem, słynny działacz socjalistyczny z okresu zaborów. Z całą pewnością nie obejmuje go dekomunizacja.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska