Z Chin wróciła delegacja Wydawnictwa Adam Marszałek (WAM), w której poza przedstawicielami wydawnictwa, m.in. prezesem Adamem Marszałkiem, byli również Paweł Modrzyński, kanclerz UMK i Zbigniew Derkowski, dyrektor magistrackiego wydziału kultury. Torunianie pojechali na zaproszenie Wydawnictwa Uniwersytetu Ludowego w Pekinie.
Judyta Węgłowska z WAM mówi: - Efektem rozmów było podpisanie kolejnej umowy o współpracy wydawniczej w 2010 roku. Przewiduje ona wydanie w Polsce książki profesora He Yaomina poświęconej historii gospodarczej Chin, a w Chinach opublikowanie książki autorstwa dr Joanny Marszałek-Kawy.
Adam Marszałek dostał też pierwszy egzemplarz wydanej wspólnie książki "Between Complexity of Law and Lack of Order. Philosohpy of Law in the Era of Globalization" w wersji chińskiej.
Toruńskie wydawnictwo od lat bowiem obecne jest także na tamtym rynku.
Dyrektor toruńskiej kultury Zbigniew Derkowski omawiał z chińskimi partnerami koncepcję dnia
chińskiego na Toruńskim Festiwalu Książki.
W tym roku festiwal ma się odbyć w pierwszych dniach grudnia.
- Chcemy jeden dzień poświęcić Chinom. Będziemy współpracować z ambasadom i Muzeum Azji i Pacyfiku. Zresztą dziś na jego zaproszenie w Toruniu gościliśmy prof. Konga Fanjuna, badacza Europy Środkowej. W tej chwili nie mogę jeszcze powiedzieć nic więcej na temat chińskiego dnia na targach. Na razie jesteśmy na etapie wstępnych rozmów. Przede wszystkim chcielibyśmy zaprezentować kulturę chińską. Myślimy również o gościach - mówi Zbigniew Derkowski.
Z kolei kanclerz UMK dr Paweł Modrzyński z prof. Feng Huiling - prorektor Uniwersytetu Ludowego rozmawiali o współpracy między uczelniami.
Zresztą w połowie października na UMK będzie gościć delegacja chińskiego ministerstwa edukacji. Poza
toruńskim uniwersytetem delegacja odwiedzi też Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Warszawski. W ten sposób sonduje możliwości studiowania młodzieży chińskiej w Polsce.
Natomiast 27 października przyjeżdża do nas rektor uniwersytetu w Hefei, zaproszony przez prof. Andrzeja Radzimińskiego rok temu, podczas wizyty toruńskiej delegacji w Chinach.
Po powrocie prof. Radzmiński mówił: - Rektor uniwersytetu w Hefei sam zaproponował pewne rzeczy. Powiedział, że bardzo chętnie otworzyłby u siebie, jako specjalność, język polski i zadeklarował pomoc przy uruchomieniu u nas języka chińskiego. Ta współpraca może rozszerzyć się na inne obszary.