Spis treści
Z raportu Enel-Med „Łączy nas zdrowie” wynika, że najwięcej prywatnych wizyt Polaków u lekarzy wszystkich specjalizacji, stanowią te u stomatologów. Aż 59 proc. ankietowanych przyznało, że o zęby dba bez finansowania NFZ.
Stan zdrowia zębów i jamy ustnej Polaków
- Aż 16 proc. Polaków w grupie wiekowej 35-44 lata ma rozpoznane zaawansowane zapalenie przyzębia. Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą. 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lata nie ma w ogóle zębów. Próchnica jest chorobą pojawiającą się już w pierwszym roku życia dziecka i występuje nawet u 50 proc. dzieci między 2, a 3 rokiem życia - informuje NFZ.
Próchnica połączona z chorobami przyzębia zwiększa aż o 70 procent ryzyko wystąpienia zawału i schorzeń naczyń krwionośnych.
Prywatna służba zdrowia zwykle pozwala na wcześniejsze skorzystanie z pomocy lekarskiej niż w przypadku tej na NFZ. Ma gwarantować dobrą jakość usług i możliwość wyboru specjalisty/gabinetu czy godzin wizyty. Możemy tu skorzystać nie tylko z podstawowych usług (jak plombowanie czy usuwanie kamienia), ale także z tych estetycznych, jak np. wybielanie.
Ile kosztują prywatne usługi dentystyczne w Kujawsko-Pomorskiem?
Prywatne wizyty stomatologiczne związane są ze sporymi wydatkami. Na podstawie cennika centrum stomatologicznego działającego w Bydgoszczy i Toruniu, podajemy przykładowe ceny:
Badanie stomatologiczne/ konsultacja – 220 zł
Fluoryzacja zębów stałych – 150 zł
Lakierowanie zębów stałych (całość) – 250 zł
ICON (zabieg infiltracji próchnicy)– 270 zł za pierwszy ubytek, 220 zł za kolejny ząb
Scaling (usuwania kamienia nazębnego) – 300 zł/2 łuki
Scaling + fluoryzacja – 350 zł/2 łuki
Scaling + piaskowanie + fluoryzacja – 410 zł/2 łuki
Wypełnienie kompozytowe – 340 – 460 zł
Ekstrakcja – 320 – 520 zł
Stomatolog na NFZ - jak skorzystać?
Do dentysty nie jest potrzebne skierowanie. Bezpłatna opieka stomatologiczna przysługuje każdemu, kto jest ubezpieczony i ma prawo do świadczeń zdrowotnych. Wystarczy umówić się na wizytę do stomatologa, który podpisał umowę z NFZ. W województwie jest prawie 280 takich gabinetów, które zajmują się stomatologią ogólną. Adresy i numery telefonów są dostępne na stronie NFZ.
Jakie usługi stomatologiczne są dostępne w ramach usług NFZ?
W ramach finansowania przez NFZ możesz wykonać m.in:
badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku
kontrolne badanie stomatologiczne - trzy razy w roku
usunięcie kamienia nazębnego tzw. skaling - raz w roku
zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne – do 2 zdjęć w roku
wypełnienie ubytku w zębach (białe plomby) - stosuje się je bezpłatnie do wszystkich zębów, od 2022 roku w ramach NFZ
opatrunek leczniczy w zębie
kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach
usunięcie zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego, ósemki - „zęba mądrości”, operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego
wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej
tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki
wszystkie rodzaje znieczulenia: powierzchniowe (w postaci żelu lub sprayu), nasiękowe (płytkie nakłucie w okolicę zęba), przewodowe (efektem może być m.in. drętwienie warg, brody, języka) oraz ogólne (dla osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, po kwalifikacji lekarskiej)
leczenie dziąseł i paradontozy (płukanie kieszonek dziąsłowych, aplikacja leków, leczenie zmian i chorób błony śluzowej, kiretaż zamknięty, plastyka wędzidełek)
w ramach protetyki: proteza zębowa - przysługuje osobom z całkowitym bezzębiem oraz tym, którym w szczęce brakuje co najmniej pięciu zębów w jednym łuku - jeden raz na 5 lat oraz odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem - jeden raz na 2 lata
dodatkowe świadczenia stomatologiczne dla kobiet w okresie ciąży i połogu (do 42 dnia po porodzie): czasowe wypełnienie kanału zębów, wypełnienie stałego kanału zębów, usunięcie żywej/martwej miazgi, leczenie kanałowe zęba z wypełnieniem 2 kanałów i 3 kanałów, leczenie kanałowe zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 1 i 2 kanałów zęba, usunięcie złogów nazębnych - raz na 6 miesięcy, badania kontrolne - raz na 3 miesiące)
Czas oczekiwania na wizytę u stomatologa z NFZ
Czas oczekiwania na wizytę w Toruniu (na stronie Świat Przychodni) podawany jest od 0 dni do ponad 3110, a w Bydgoszczy od 0 do 519 dni.
Terminy można też sprawdzić na stronach NFZ. Trzeba jednak podane terminy weryfikować w gabinetach, ponieważ 5 marca 2025, wśród najbliższych "dostępnych" były te już minione, np. na 27 lutego 2025.
- Profilaktyka w stomatologii naprawdę działa. Obserwuję to codziennie u moich pacjentów, którzy stosują zdrowe nawyki i regularnie, co kilka miesięcy stawiają się w gabinecie na przegląd stomatologiczny i higienizację. Warto jednak podkreślić, że dbanie o zdrowy uśmiech zaczyna się w domu. Wskazane jest, aby ograniczyć słodycze w diecie, pamiętać o regularnym i dokładnym myciu zębów oraz o zmianie szczoteczki co 3 miesiące - zaznacza lek. dent. Katarzyna Młyniec.
Gdzie z bólem do dentysty w Kujawsko-Pomorskiem?
W przypadku nagłego bólu zęba można skorzystać z dyżuru stomatologicznego. Przyjmowani są tu tylko pacjenci w przypadkach nagłych. Nie obowiązuje rejonizacja. Dyżurne placówki udzielają pomocy doraźnej od poniedziałku do piątku w godzinach 19:00 - 7:00 dnia następnego, a także w soboty, niedziele i dni wolne od pracy przez całą dobę. W naszym województwie na stronie NFZ wymieniane są trzy placówki z „pomocą doraźną”:
MADENTAL STOMATOLOGIA, PORADNIA STOMATOLOGICZNA, ul. LEŚNA 2, 86-022 Dobrcz
MIEJSKI ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ, POGOTOWIE STOMATOLOGICZNE, ul. KILIŃSKIEGO 16(2), 87-800 Włocławek
NZOZ POMORSKIE CENTRUM MEDYCZNE "ORMED" UTWORZONY PRZEZ ABICON SP. Z O.O., PORADNIA STOMATOLOGICZNA, ul. SREBRNEGO 1, 87-100 Toruń
Czytaj w serwisie:
