Z budżetu państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego dotacje zostaną przekazane tylko do 90 samorządów w kraju.
Wśród nielicznych
Z naszego województwa na liście znalazło się kilka samorządów, m.in. Inowrocław, Włocławek Wąbrzeźno, Świecie, Tuchola i Złotniki Kujawskie.
Dotacja dla Golubia-Dobrzynia wyniesie 20 proc. kosztów inwestycji. Ile te wyniosą? Na razie trudno powiedzieć. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę dwóch budynków. Mają one stanąć przy ulicy ks. Twardowskiego, za lecznicą dla zwierząt. W każdym bedzie po 10 mieszkań. Wiadomo już, że zgodnie z ustawą lokale będę skromne, bez luksusów i małe. Przelicznik jest taki, że 5 metrów kwadratowych przypada na osobę w rodzinie i 10 na osobę samotną. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpić ma do końca sierpnia.
Dla kogo?
Na własne M czekają bezdomni, osoby, które otrzymały nakazy eksmisji oraz ci, którzy żyją w warunkach zagrażających zdrowiu lub życiu. W kolejce oczekuje około dwustu takich rodzin. Oni jako pierwsi dostaną przydziały. Burmistrz Golubia-Dobrzynia szacuje, że docelowo, także dla tych którzy mieszkają w urągających warunkach, potrzeba nawet i 500 mieszkań socjalnych.
- Cieszę się, że otrzymalismy dotację. Jednak to kropla w morzu potrzeb - mówi burmistrz Golubia-Dobrzynia Roman Tasarz. - Rząd obarcza samorządy wieloma zadaniami, m.in. budową lokali socjalnych. Zgodnie z prawem miasto ma obowiązek zapewnić eksmitowanym lokatorom mieszkania zastępcze. Jeżeli tego nie zrobimy to właściciele lokali zajmowanych przez "nierzetelnych" mieszkańców mogą zażądać od nas zapłaty czynszu. Nie widziałbym w tym problemu, gdyby wraz z wytycznymi szły pieniądze.
