MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla seniorów z Kowala będą opaski bezpieczeństwa. Dostaną za darmo

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Kowal w pow. włocławskim przystąpił do programu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Korpus wsparcia seniorów na rok 2022". A to oznacza dostęp do "opasek bezpieczeństwa".

Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego złożoną w trakcie Sejmiku Seniorów, który odbył się wiosną tego roku, Kowal przystąpił do programu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach którego seniorzy zyskają dostęp do tzw. "opasek bezpieczeństwa". Są to urządzenia które w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia przez wciśnięcie guzika alarmowego łączą się z gotowym do interwencji Centrum Opieki na Odległość. A to dlatego, że opaski bezpieczeństwa wyposażone są w: przycisk bezpieczeństwa, wysyłający sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS. Urządzenie to także ma funkcje umożliwiające komunikowanie się z Centrum Opieki na Odległość i opiekunami, a także funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe - sprawdza puls, saturację, temperaturę. Dodatkową zaletą jest to, że opaska posiada proste ładowanie indukcyjne.

Po uzgodnieniach z Radą Seniorów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowalu wybrał ofertę firmy HRP Care z Łodzi. Jak poinformował nas burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, dotychczas chęć udziału w programie wyraziło 32 seniorów z Kowala. Do końca roku miasto otrzyma dotację na zakup opasek oraz na abonament, który w skali miesiąca będzie wynosić 800 zł - 25 zł od każdej opaski. W przyszłym roku koszty związane z "opaskami bezpieczeństwa" ponosić będzie budżet miasta. Będzie to kwota około 10 tys. zł.
Przypomnijmy, że niektóre gminy z powiatu włocławskiego uczestniczą w podobnym, ale marszałkowskim programie teleopieki domowej, opartym na monitorująco-komunikacyjnych "bransoletkach życia". W ramach tego programu ruszyła 19 września rekrutacja uzupełniająca skierowana do osób starszych, niesamodzielnych, mieszkających w gminach, które do programu nie przystąpiły, a także dla tych, którzy z jakichś powodów nie otrzymali "bransoletek" dystrybuowanych przez gminy będące partnerami programu.

Rekrutację prowadzi marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, który odpowiada za program teleopiekuńczy.
Wnioski o " bransoletki" można składać do 30 września. Uczestnicy, którzy przystąpią do programu w tym trybie, będą ponosić odpłatność w wysokości 35 złotych miesięcznie. Jak informuje Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, zwolnione z tej opłaty będą osoby o najniższych dochodach.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska