
Dlaczego się rozwodzimy? Te powody mogą Was zaskoczyć! [lista]
Zdradza, alkoholizm, agresja - to najczęściej występujące przyczyny rozwodów z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Prawnicy z kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy przyjrzeli się jednak bliżej tej kwestii i stworzyli listę nieoczywistych przyczyn rozwodu z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka. Z jakich nietypowych powodów się rozwodzimy? Sprawdźcie na kolejnych slajdach!
***
Zobacz także wideo: Nowe prawo rozwodowe uderzy w kobiety?
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Nieróbstwo
Nieróbstwo polega na nieuzasadnionym i świadomym uchylaniu się przez współmałżonka od obowiązku pracy. Małżonkowie zobowiązani są do współdziałania dla dobra rodziny oraz wzajemnej pomocy. Skoro więc w pełni zdrowy, zdolny do pracy małżonek bez alternatywnego zajęcia nie podejmuje zatrudnienia, nie realizuje wynikającego z zawarcia małżeństwa obowiązku, a co za tym idzie – ponosi winę za rozkład pożycia, jeśli taki nastąpił.

Niegospodarność
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego obowiązki małżeńskie realizuje się m.in. przez należyte gospodarowanie wspólnymi środkami, które powinny służyć zaspokajaniu potrzeb rodziny w stopniu zależnym od ich wielkości. Oznacza to zachowanie umiaru w realizacji własnych zamiarów (zachcianek). Jeżeli więc jedna ze stron wydaje wspólne pieniądze na nieadekwatne do rodzinnego budżetu przedsięwzięcia, może to stanowić podstawę orzeczenia o jej winie.
– Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przykładowo, jeżeli żona wydaje dużą kwotę na zabiegi kosmetyczne lub gdy mąż całe swoje wynagrodzenie przeznacza na ulepszanie samochodu, podczas, gdy łączny dochód stron ledwie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb – tłumaczy Dominika Rzeszutko, prawnik z kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy.

Nieporozumienia na tle seksualnym
Małżonkowie zobowiązani są do wspólnego pożycia, wliczają się w to także stosunki płciowe. Nieporozumienia na tym tle mogą znajdować źródło w wielu kwestiach, m.in. różnicy temperamentów. Wydaje się więc słusznym przyjęcie, iż np. zmiana zachowania w tym aspekcie na przestrzeni lat, niechęć do urozmaiceń, wprowadzenie monotonii, również może stanowić przesłankę do uznania winy jednego z małżonków. Warto pamiętać, że orzecznictwo wskazuje, iż przyczyną rozkładu pożycia może być np. uzależnienie pożycia seksualnego z mężem od przepisania mieszkania na żonę i darowania jej mebli, wykonania prac w domu itp.