MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto zajrzeć do Warszawy w sierpniu

Ewa Skibińska
Warszawa ma do zaoferowania wiele atrakcji, nie tylko Pałac Kultury
Warszawa ma do zaoferowania wiele atrakcji, nie tylko Pałac Kultury Fot. Archiwum
Naszą stolicę najlepiej odwiedzać w czasie wakacji. Z kilku powodów.

Wakacje już na półmetku, ale to nie oznacza, że w sierpniu trzeba się nudzić. Jeśli po lipcowych, gorączkowych wyjazdach ktoś trafi do Warszawy, może liczyć na to, że nie osiądzie na pustyni kulturalnej. Oferta muzeów, galerii, teatrów, muzycznych scen została przygotowana specjalnie dla wakacyjnych turystów. No i dobra wiadomość dla kierowców: wielu warszawiaków ucieka z miasta wraz z końcem roku szkolnego i wraca dopiero przed 1 września. A to oznacza mniej samochodów na ulicach i krótsze korki w godzinach szczytu, czyli rano i w czasie powrotów z pracy i ze szkoły.

Poza tymi porami można całkiem swobodnie poruszać się po mieście własnym autem lub autobusem.

Z książką do ogrodu
O sztandarowych atrakcjach Warszawy wakacyjnemu turyście przypominać chyba nie trzeba. Starówkę, Łazienki i Wilanów odwiedza każdy. Tak jak warszawską ikonę architektoniczną, czyli Pałac Kultury. Podpowiedzieć jednak można kilka niebanalnych tras wycieczkowych.

Na pewno miło pospacerować będzie odnowioną ulicą stolicy - Krakowskim Przedmieściem, obwołanym po remoncie jedną z najpiękniejszych ulic kraju. Blisko centrum, bo na Żoliborzu, znajduje się słynna Cytadela, carska twierdza, w której więziono polskich powstańców. Wytrwałym polecamy godzinny spacer wokół całej fortyfikacji, zakończony zwiedzeniem X Pawilonu. W tej samej dzielnicy, w parku Żeromskiego, jest nie lada atrakcja dla najmłodszych - nowoczesny plac zabaw.

Latem warto też wstąpić do gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej. Na pewno z dwóch względów: by podziwiać architektoniczną formę budowli i ogród, który jest usytuowany częściowo na dachu biblioteki. Dla czytelników dobra wiadomość - sami buszujemy wśród książek - magazyny z książkami są ogólnie dostępne.

Tych, którzy chcą poznać historię Pragi, modnej w ostatnich latach dzielnicy Warszawy, zachęcamy do przejechania się zabytkowym tramwajem z placu Narutowicza. Stary tramwaj z przewodnikiem w środku objedzie najciekawsze miejsca Pragi. Bezpłatne przejażdżki odbywają się w wakacyjne soboty, start o godz. 10, 12 i 14.

Zmotoryzowanym polecamy wycieczkę w kierunku odległego o ok. 20 km od centrum Konstancina (kilka kilometrów za Wilanowem). Tu można odpocząć w parku Zdrojowym, przy tężni, która jest dużo młodszą i dużo mniejszą siostrą tężni w Ciechocinku. Dla tych, którzy gościli w kujawskim uzdrowisku będzie okazja do porównania. Przy Alei Wojska Polskiego do zobaczenia są budynki starej papierni z XIX wieku, przekształconej w stylowy kompleks handlowy. Warto wybrać się też na spacer po dzielnicy, np. ulicami Matejki, Sienkiewicza, Batorego, gdzie zachowały się wille z początku XX wieku (w willi "Świt" mieszkał Żeromski). Po drodze do Konstancina miłośnicy przyrody powinni wstąpić do ogrodu botanicznego w Powsinie. Nie zawiodą się spacerami po zielonych alejkach i oranżerii pełnej egzotycznych roślin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska