Dłubanka sprzed 5,5 tysiąca lat

  Dłubanka sprzed 5,5 tysiąca lat

  Waldemar Romański , (iwo)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jan Strzelecki opowiada, jak odkrył ciekawe znalezisko w rzece.

  Jan Strzelecki opowiada, jak odkrył ciekawe znalezisko w rzece. ©Fot. Waldemar Romański

  Jan Strzelecki, sołtys Wybranowa oraz jego syn Marek dokonali ciekawego odkrycia przy brzegu Wełny.
  Jan Strzelecki opowiada, jak odkrył ciekawe znalezisko w rzece.

  Jan Strzelecki opowiada, jak odkrył ciekawe znalezisko w rzece. ©Fot. Waldemar Romański

  Od razu zawiadomili archeologów z muzeum w Biskupinie. Na miejsce przybyli pracownicy MA: Magda Zawol, Szymon Nowaczyk i Paweł Hildebrandt oraz konserwator zabytków Mariusz Fejfer.


  Okazało się, że w rzece znajdowała się dłubanka dwuosobowa z pnia drzewa o długości 3,2 m. - Jest to ciekawe odkrycie. Dłubanek tego typu odkryto do tej pory tylko kilkanaście w Polsce. Jednocześnie, co warto zaznaczyć, ten egzemplarz jest jednym z lepiej zachowanych - powiedział Szymon Nowaczyk.


  Dziś znalezisko zostanie przetransportowane do muzeum w Biskupinie, a następnie poddane konserwacji i badaniom w celu ustalenia jego wieku.


  - Konserwacja i badania są procesem długotrwałym i mogą potrwać nawet kilka lat - powiedział Mariusz Fajfer. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wiek dłubanki będzie zbliżony do wieku osady, którą archeolodzy badali w pobliżu kilka lat temu, czyli sprzed 5,5 tysiąca lat temu.


  Jak usłyszeliśmy, sołtys ze swoim synem natrafili na znalezisko wycinając resztki topoli powalonej przez bobry. - Pan Jan trochę się przestraszył. Myślał, że to trumna, bo dłubanka odwrócona była do góry dnem - relacjonuje Szymon Nowaczyk. - Na szczęście znamy się, ponieważ na polu tego rolnika w latach 2006-2007 prowadziliśmy wykopaliska. Od razu więc odszukał numer telefonu i skontaktował się ze mną. Dłubanka znajdowała się - w linii prostej - zaledwie kilkaset metrów od terenu, gdzie prowadziliśmy badania.  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej