Nasz materiał Psychiatria dziecięca jest dla NFZ priorytetem w kontraktowaniu świadczeń opieki zdrowotnej. wywołał fale komentarzy, które z jednej strony mówiły o tym że temat jest polityczny i stanowi kartę przetargową w kampanii, a z drugiej były głosy rodziców podkreślające że kolejki są gigantyczne i by pomóc dzieciom korzystają z prywatnych wizyt na które terminy są "od ręki".
Przypomnijmy. Według wyszukiwarki terminów NFZ, stan na 22 września
- poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci Euromedica - termin 10 styczeń 2024 r (stan stabilny); 6 grudnia br. - stan pilny
- poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w szpitalu - termin 27 listopada 2024 r (stan stabilny); "od zaraz" - stan pilny
Przypadki pilne mogą liczyć w kilku placówkach medycznych na przyjęcie "od zaraz"
Jak informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka NFZ w Bydgoszczy, obecnie z 7 placówek, które mają umowę z Kujawsko - Pomorskim NFZ cztery wskazują, że dzieci wymagające pilnej pomocy psychiatrycznej przyjmowane są na bieżąco , a kolejne dwie podają terminy w listopadzie tego roku.
Większość małoletnich pacjentów potrzebuje przede wszystkim pomocy psychologiczno-psychoterapeutycznej. - Od 2020 roku NFZ - w ramach tzw. pierwszego poziomu rozwija sieć ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których pacjenci mają zapewniony dostęp do psychologa, psychoterapeuty oraz terapeuty środowiskowego - tłumaczy Barbara Nawrocka z NFZ-u. I podaje: - Na terenie naszego województwa jest 21 miejsc takich miejsc (w tym 1 ośrodek w Grudziądzu, 3 w Toruniu, 1 w powiecie toruńskim), dzięki czemu zabezpieczamy praktycznie cały region w tego typu placówki.
Z danych jakimi dysponuje NFZ przekazywanych przez ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, wynika że: w przypadku stabilnym średni czas oczekiwania w naszym województwie wynosi do dwóch tygodni, a pacjenci pilni przyjmowani są na bieżąco.
NFZ kontraktuje też świadczenia na tzw. drugim poziomie (7 placówek) i na trzecim poziomie (4 placówki), co umożliwia leczenie dzieci i młodzież w trybie ambulatoryjnym, dziennym i stacjonarnym (oddziały całodobowe). Zgodnie z założeniami reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży ośrodki I, II i III poziomu współpracują między sobą oraz z zespołami podstawowej opieki zdrowotnej, szkołami, opieką społeczną, w celu zapewnienia kompleksowości świadczeń.
NFZ sukcesywnie zwiększa nakłady na psychiatrię dziecięcą
- Psychiatria dziecięca jest dla NFZ priorytetem w kontraktowaniu świadczeń opieki zdrowotnej - podkreśla Barbara Nawrocka.
Jak przekonuje rzeczniczka prasowa Kujawsko - Pomorskiego NFZ-u wysokość nakładów na świadczenia psychiatryczne udzielane w trybie ambulatoryjnym dla dzieci i młodzieży systematycznie rośnie. - W latach 2019 -2023 na Pomorzu i Kujawach zwiększyliśmy środki finansowe z niecałych 4 mln zł w 2019 roku do 8 mln 700 tys. zł w tym roku - podaje Barbara Nawrocka.
Co ważne, jak wyjaśnia NFZ po zakończonych kwartałach Fundusz opłaca wszystkie świadczenia wykonane ponad wartość zawartych umów, co oznacza, że płaci za każdego przyjętego pacjenta.
