Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu trzeba czekać 394 dni na wizytę u psychiatry dziecięcego. W Toruniu... 721 dni!

(PA)
Brakuje kadry psychiatrów dziecięcych. Młodzieży z problemami zdrowia psychicznego przybywa w zastraszającym tempie.
Brakuje kadry psychiatrów dziecięcych. Młodzieży z problemami zdrowia psychicznego przybywa w zastraszającym tempie. GettyImages.com
Podane terminy dotyczą poradni przy szpitalach. - To skandal, aby w XXI wieku czekać tyle czasu w kolejce do psychiatry dziecięcego. Ale... Grudziądz, gdzie trzeba czekać 394 dni, nie jest wcale na końcu jeśli chodzi o Kujawsko-Pomorskie. W Toruniu na taką poradę dzieci i młodzież muszą czekać 721 dni. Dwa lata czekania przez nastolatka lub dziecko będące w kryzysie psychicznym! - problem dostrzega Mateusz Orzechowski z Młodej Lewicy.

Zdaniem Mateusza Orzechowskiego, by choć częściowo rozwiązać problem aby odciążyć psychiatrów dziecięcych potrzebna jest zmiana ustawy o zawodzie psychologa. - Należałoby uprawnienia psychiatrów "dokoptować" do kwalifikacji psychologów aby mogli stawiać pieczątki pod niektórymi orzeczeniami jak choćby spectrum autyzmu. Proces diagnozowania dziecka w tym kierunku przeprowadza psycholog, ale pieczątkę musi przybić psychiatra dziecięcy na którego wizytę trzeba czekać rok a nawet dwa lata. Sam psycholog takiego dokumentu wydać nie może - tłumaczy Mateusz Orzechowski. - Taka możliwość choć w jakimś stopniu zmniejszyłaby kolejki do psychiatrów dziecięcych.

Z danych NFZ-u na 19 września br wynika, że w Grudziądzu terminy przyjęcia do poradni zdrowia psychicznego dzieci są następujące:

  • szpital - 16 października 2024 roku
  • Euromedica - 27 grudnia 2023 roku

Dla porównania w Toruniu:

  • wojewódzki szpital zespolony - 10 września 2025 roku

Mateusz Orzechowski z Młodej Lewicy także zaznacza rolę szkół w pomocy dzieciom w kryzysie zdrowia psychicznego. - Należy w polskich szkołach postawić na prewencje suicydalną, czyli zmierzającą do zapobiegania samobójstwom. Wprowadzić psychoedukacje, by dzieci i młodzież były świadome swoich emocji, by wiedziały gdzie szukać pomocy już w pierwszych momentach kryzysu - podkreśla Mateusz Orzechowski. - Takie rozwiązanie też by się przyczyniło do zmniejszenia kolejek w poradniach specjalistycznych.

Mateusz Orzechowski z Grudziądza, z Młodej Lewicy alarmował że w kolejce do psychiatry dziecięcego trzeba czekać w przyszpitalnej grudziądzkiej poradni
Mateusz Orzechowski z Grudziądza, z Młodej Lewicy alarmował że w kolejce do psychiatry dziecięcego trzeba czekać w przyszpitalnej grudziądzkiej poradni 394 dni! Aleksandra Pasis

Wiceprezydent Grudziądza: W każdej szkole jest psycholog

Jeśli chodzi o Grudziądz, to jak informuje "Pomorską" Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza w każdej szkole psycholog jest. - Nie we wszystkich na pełen etat, ale jest i dzieci, młodzież mogą liczyć na pomoc - podkreśla wiceprezydent. - Cały czas monitorujemy sytuacje w naszych placówkach oświatowych i reagujemy gdy pojawiają się problemy. Co ważne w naszym mieście działa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, która także jest wielkim wsparciem w działaniach szkół, przedszkoli.

Wiceprezydent Róża Lewandowska dodaje, że dzieci i młodzież po powrocie do szkół z nauki zdalnej, po pandemii są bardziej zamknięte, mają problemy by na nowo odnaleźć się w grupach rówieśniczych. - To co my robimy, to oprócz tego że staramy się by specjaliści byli obecni w naszych szkołach, to także jako władze miasta postawiliśmy na imprezy plenerowe, festyny aby dzieci i młodzież na nowo uczyć integracji, przebywania w grupie - wyjaśnia Róża Lewandowska. - Ponadto stawiamy na rozwój kultury fizycznej w szkołach. Chcemy zapewnić jak najwięcej zajęć dla dzieci i młodzieży, by w ten sposób zajmować ich czas.

Róża Lewandowska również nie kryje irytacji, dowiadując się w naszej rozmowie o okresach oczekiwania na wizytę w poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci. - To nieporozumienie. To powinien być priorytet dla Państwa - uważa wiceprezydent Grudziądza. - Jednak podobnie jak w innych obszarach zdrowia, tak i tu problemem jest brak wystarczającej kadry i rosnąca liczba dzieci potrzebująca fachowej pomocy.

Rocznie przybywa około 30 psychiatrów dziecięcych

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z 31 grudnia 2022 r. w Polsce było 555 psychiatrów dzieci i młodzieży, z czego 521 wykonywało ten zawód. Dla porównania według danych z Centralnego Rejestru Lekarzy RP prowadzonego przez Naczelną Radą Lekarską, na dzień 31 marca 2019 r. w Polsce zarejestrowanych było 455 lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, w tym 419 wykonujących zawód. Oznacza to przyrost lekarzy na przestrzeni trzech lat wyniósł - 100, co oznacza rocznie - ponad 30 lekarzy...

Dodajmy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało prawie 2,5 mld zł na zatrudnienie nauczycieli specjalistów. Podkreślano, że to kluczowe efekty działań MEiN w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska