Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy pracownika.
Ile urlopu nam przysługuje?
- 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
- 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, dolicza się następujące okresy nauki w:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - 3 lata;
- średniej szkole zawodowej - 5 lat;
- średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat;
- średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata;
- szkole policealnej - 6 lat;
- szkole wyższej - 8 lat.
KALENDARZ DNI WOLNYCH 2019 - kiedy wziąć wolne, by mieć dłuż...
Z badań wykonanych dla Wirtualnej Polski i money.pl, zdecydowana większość Polaków chciałaby dłuższych urlopów wypoczynkowych.
Aż 64 proc. badanych jest zdania, że rząd powinien zwiększyć liczbę dni wolnych w ciągu roku. Zaledwie 16 proc. badanych jest przeciwnego zdania i nie chce żadnych zmian.
Polacy w ciągu tygodnia przepracowują więcej godzin niż ich koledzy z innych krajów Europy Zachodniej.
Mamy też 13 dni świątecznych - ustawowo wolnych od pracy.
Czy wydłużenie urlopu mogłoby być kolejną propozycją rządu dla Polaków?
Od dawna pojawia się temat na przykład wolnego w Wielki Piątek. PiS nie zdecyduje się na mieszanie w urlopach, ale ustawowe dni wolne od pracy to inny temat. W zasadzie możliwości są dwie: Wielki Piątek lub 24 grudnia, czyli wigilia Bożego Narodzenia.
W związku z pracami nad nowym Kodeksem pracy, w doniesieniach medialnych już na początku 2019 roku pojawiało się wiele informacji nt. zmian w urlopach wypoczynkowych. Najważniejsza zmiana miała dotyczyć zrównania liczby dni urlopowych dla wszystkich pracowników. Niezależnie od stażu pracy, każdy pracownik miałby prawo do 26 dni płatnego urlopu w ciągu roku.
Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...
Kolejnym pomysłem było wprowadzenie regulacji dotyczącej przedawnienia urlopu. Urlop można by było wykorzystać najpóźniej do marca kolejnego roku. Po tym czasie urlop wypoczynkowy miałby przepaść, a pracodawca musiałby wypłacić ekwiwalent za utracony urlop.
Trzecią planowaną zmiana dotyczyła likwidacji płatnego urlopu na żądanie. W nagłej sytuacji, pracownik mógłby skorzystać jedynie z bezpłatnego urlopu.
Resort pracy wycofywał się jednak z projektu nowego Kodeksu pracy. Zaznaczono jednak, że część rozwiązania może zostać wprowadzona (choćby dotycząca urlopów). Jednakże aktualnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne mające zmienić dotychczasowe przepisy związane z urlopami. Obowiązują zatem te same zasady jak w poprzednich latach.
