Bakteriologicznie są czyste, jedynym problemem może być mętna woda - to efekt dużej ilości planktonu roślinnego i zwierzęcego. - Dla zdrowia jest on jednak zupełnie nieszkodliwy - zapewnia Tadeusz Kosiara ze żnińskiego sanepidu.
- Trwa właśnie II tura badań wody w jeziorach wykorzystywanych jako letnie kąpieliska. Próbki pobieramy zarówno z miejsc wyznaczonych i chronionych przez ratowników - na przykład kąpielisk działających przy ośrodkach wypoczynkowych, jak i miejsc zwyczajowego wypoczynku nad wodą. Z czystym sumieniem mogę zapewnić, że woda w jeziorach jest czysta. Można się kąpać bez najmniejszych obaw. Pod względem bakteriologicznym zanieczyszczenie wody jest na minimalnym poziomie - znacznie poniżej przewidzianych norm...
_Największym mankamentem pałuckich jezior jest mała przejrzystość wody. Wynika to jednak z bliskości pól uprawnych, gdzie występuje sporo nawozu - zarówno syntetycznego, jak i naturalnego. Spływa on wraz z wodami gruntowymi i powoduje rozrost planktonu. Najbardziej zmąconą wodę znajdziemy w jeziorze Gąsawskim, Weneckim, Skarbienickim i Małym Żnińskim. - Dla człowieka zwiększona obecność planktonu jest jednak zupełnie nieszkodliwa - dodaje T. Kosiara. - Zresztą przejrzystość wody czyli intensywność jego występowania zależy w dużej mierze od czynników pogodowych. Więcej planktonu występuje w okresie długotrwałej pogody - wzrostowi sprzyja wysoka temperatura i duże nasłonecznienie. Wystarczy jednak kilka dni pochmurnych, by glony ginęły - wówczas woda bardzo szybko spełnia normy przejrzystości - widać wówczas dno znajdujące się metr niżej...
Pogodowe prawidła nie dotyczą jednak Małego Jeziora Żnińskiego.
- Przyczyną tego stanu jest duża zawartość azotu i fosforu w mule - te pierwiastki sprzyjają zaś wzrostowi roślin w każdych warunkach.
Dziś można wstępnie powiedzieć, że jakość i czystość wody w pałuckich jeziorach poprawia się z roku na rok. - To jest pierwsza ocena, nie mająca jeszcze pokrycia w wynikach badań. Być może oficjalnie będziemy mogli podać taki właśnie komunikat po zakończeniu czerwcowych badań. W tym czasie woda będzie miała około 20 stopni ciepła - będzie można więc ocenić czy przy tak optymalnych warunkach czystość wody nie ulega degradacji.
Warto dodać, że Tadeusz Kosiara nie ogranicza swego kontaktu z wodą jedynie do pobierania próbek z jezior. Równie chętnie szuka w wodzie ochłody. - Ile razy jestem nad jeziorem - na rybach czy na spacerze - zawsze w sezonie letnim korzystam z możliwości kąpieli. Pływam w niemal wszystkich przebadanych wcześniej jeziorach, moim ulubionym miejscem jest jednak rzadko wykorzystywane w tym celu jezioro Skrzynka w Wenecji. Nie ma tam, co prawda, kąpieliska i nie badamy tutejszej wody, wydaje się jednak ona dość czysta... Najczystszym akwenem jest zaś jezioro Przedwieśnie koło Gołąbek.
_Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żninie dopuściła w tym roku do ogólnego użytku 21 kąpielisk. Kąpać można się w jeziorze Rogowskim, Gąsawskim, Weneckim, Skarbienickim, Małym Żnińskim, Wolickim, Wolskim, Kołdrąbskim, w Reczu, Foluszu, Chomiąży Szlacheckiej i Księżej, Oćwiece, Gąsawce, Wiktorowie, Ostrówcach, Pniewach, Smerzynie i Łopiennie.
Do kąpieli w sam raz!
Michał Woźniak

Mimo iż sezon kąpielowy tradycyjnie zaczyna się po św. Janie (24 czerwca) - już dziś nie brakuje.
Tak jak w latach ubiegłych bez obaw można zażywać kąpieli w jeziorach powiatu żnińskiego.