Studenci na złożenie zaświadczenia mają czas do końca października.
Rentę rodzinną mogą dostawać między innymi dzieci po zmarłych rodzicach ubezpieczonych w ZUS. Dziecko może pobierać świadczenie do 16. roku życia. Jeśli jest starsze, otrzymuje rentę rodzinną pod warunkiem kontynuowana nauki, maksymalnie do 25. roku życia lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- ZUS wypłaca rentę rodzinną dzieciom zmarłego na okres roku szkolnego, który obejmuje również wakacje. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie wypłaca się do końca sierpnia, a studentom do końca września - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, fakt kontynuowania nauki należy potwierdzać co roku zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni. Zwykle są wydawane na rok albo na programowy czas nauki. Jeżeli szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 3-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana. W pozostałych przypadkach, aby renta była wypłacana bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć w ZUS wniosek wraz z zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni o kontynuowaniu nauki.
Uczniowie wniosek muszą złożyć do końca września, a studenci do końca października. Jeśli np. uczeń złoży dokumenty z opóźnieniem w październiku, to straci rentę rodzinną za jeden miesiąc.
W Polsce renty rodzinne z ZUS pobiera ponad 1,2 mln osób.**Aktualna wysokość najniższej renty rodzinnej to 1000 zł.** Jeśli dostaje ją dziecko, którego oboje rodzice nie żyją, dostanie ono jeszcze dodatek dla sierot zupełnych – 393,93 zł
Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (28.09 + 29-30.09.2017) | POLSKA
Źródło: TVN Meteo/x-news