https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrostan zwierząt, czyli słynne 500 do krów - jest projekt ustawy do opiniowania

Strefa Agro
Zaczęło się od zaskakującej wówczas zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas jednej z wiosennych konwencji PiS, jako dopłata 500 zł do krów i 100 do świń. Potem poznaliśmy bardziej szczegółowe kwoty i założenia. Dobrostan zwierząt ma być nowym działaniem w ramach PROW na lata 2014-2020, czyli z pieniędzy unijnych. Rolnicy mogliby składać wnioski o dopłaty do krów i świń od marca 2020 roku. Można opiniować projekt ustawy.

Pomoc dla rolników hodujących krowy i świń Jarosław Kaczyński zapowiedział na początku kwietnia 2019 r. w Kadzidle, gdzie odbywała się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Informacja o takim wsparciu odbiła się w mediach i społeczeństwie szerokim echem. Obiecane wsparcie nazwano nawet 500 plus do krów.

Po szeroko komentowanej zapowiedzi prezesa, resort i sam minister rolnictwa wyjaśniali, że taka pomoc jest możliwa i w niektórych państwach Unii Europejskiej już realizowana. Pod koniec czerwca na wniosek polskiej strony Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniował propozycję nowego działania Dobrostan zwierząt.

Jakie dopłaty do krów i świń? Może nawet więcej niż 500

W międzyczasie poznaliśmy projektowane stawki pomocy do krów i świń. I tak na przykład w punkcie Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1., czyli zwiększona powierzchnia w budynkach), widnieje stawka płatności 612 zł/szt. rocznie. Jedna z możliwości odnoszących się do krów, to dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Tu stawka płatności ma wynosić 595 zł/szt. rocznie

Więcej o stawkach dopłat za podwyższony dobrostan

9 października w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano "Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw". Czas na opiniowanie jest do 18 października. Z projektem można zapoznać się tutaj: Dobrostan zwierząt - nowe działanie

  • Według szacunków ministerstwa rolnictwa z działanie Dobrostan zwierząt będzie dotyczyło ok. 65,5 tys. rolników.
  • Budżet działania Dobrostan zwierząt wynosi 50 mln euro.
  • Pieniądze pochodzą z przesunięcia środków z działania Tworzenie grup i organizacji producentów.

Dopłaty do krów i świń dla realizowania potrzeb behawioralnych

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że "Dzięki uruchomieniu tego działania rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe za prowadzenie praktyk związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt. Praktyki te zapewnią zwierzętom możliwość realizowania potrzeb behawioralnych, a tym samym lepsze ich samopoczucie i zdrowie".

Autorzy ustawy wyjaśniają również, że wdrożenie tego działania jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania społeczne w zakresie warunków utrzymywania zwierząt.

  • Wsparcie finansowe w ramach tego działania udzielane będzie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa.
  • Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia ww. praktyk podwyższonego dobrostanu zwierząt.
  • Do celów wniosku o przyznanie pomocy wykorzystywane będą przez ARiMR dane zawarte w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad.
  • Szczegółowe warunki i tryb określi rozporządzenie ministra.
Dobrostan zwierząt, czyli słynne 500 do krów - jest projekt ustawy do opiniowania
pixabbay

Przygotowywane przepisy zakładają, że wniosek o dodatkowe dopłaty do krów i świń za podwyższony dobrostan będzie można złożyć na tym samym formularzu, co o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe. Uruchomienie działania dobrostan zwierząt jest planowane od marca 2020, czyli w momencie rozpoczęcie naboru wniosków o płatności bezpośrednie.

Zapisy projektu przewidują dodatkowe oznakowanie loch indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy, który będzie niezbędny przy ubieganiu się o płatności za realizacje dobrostanu. Obowiązek oznakowania loch ma dotyczyć tych rolników, którzy chcą korzystać z dopłat za dobrostan.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, MRiRW

____________________________________

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska