Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

 • 00dni
 • 15godz.
 • 30min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Dobrostan zwierząt - jaka musi być powierzchnia dla loch, tuczników i krów

Oprac. AGW
AGW
Do 15 maja 2020 r. rolnicy po raz pierwszy mogą wnioskować o dopłaty w ramach nowego działania o nazwie Dobrostan zwierząt, które w mediach przyjęło się jako 500 plus do krów. Pieniądze na to wsparcie pochodzą z PROW 2014-2020 i można się o nie ubiegać w aplikacji eWniosekPlus, razem z płatnościami bezpośrednimi. Jaka jest wymagana powierzchnia dla loch, tuczników i krów mlecznych w wariantach mówiących o powiększeniu przestrzeni bytowej?

Rolnicy, którzy zdecydują się przystąpić do działania Dobrostan zwierząt, mają obowiązek sporządzenia, przy udziale uprawnionego doradcy, planu poprawy dobrostanu zwierząt. Te dodatkowe dopłaty do krów i świń mogą dostać rolnicy, którzy "zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt", a ma się do tego przyczynić poprawa warunki ich utrzymania przez zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20% w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej powierzchni lub przez zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska czy wybiegu. Warianty dotyczące wybiegu dla świń nie będą w 2020 roku realizowane ze względu na ASF.

Przyjęte w 2020 roku roczne stawki pomocy na dobrostan zwierząt wynoszą w przypadku loch - 301 zł i tuczników - 24 zł. W obu przypadkach mowa o wariantach zwiększenia powierzchni w budynkach. Kolejne stawki dotyczą krów:

 • 185 zł na krowę mleczną (wypas w sezonie pastwiskowym),
 • 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach),
 • 329 zł na krowę mamkę (dostęp do wybiegów poza sezonem pastwiskowym).

Dobrostan świń - zwiększona powierzchnia dla loch - jak musi być?

W gospodarstwie realizującym wariant 1.1 Dobrostan loch obowiązują następujące zasady:

 • wszystkie lochy i loszki po pokryciu są utrzymywane w gospodarstwie rolnym zgodnie z wymogami wariantu,
 • liczba wszystkich loch utrzymywanych w gospodarstwie rolnym nie jest większa niż maksymalna liczba loch określona w planie poprawy dobrostanu zwierząt,
 • świnia inna niż locha nie została oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy i nie została zarejestrowana jako locha zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
 • rolnik nie utrzymuje loch w systemie jarzmowym.

To Cię może też zainteresować

Wymóg zwiększonej powierzchni dotyczy: loch prośnych, loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących, loch luźnych, loch i loszek po pokryciu.

Wymagane powierzchnie bytowe dla 1 lochy i loszki po pokryciu:

 • 4,2 m2 kojec pojedynczy dla lochy w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących,
 • 2,7 m2 kojec pojedynczy dla lochy (może być stosowany tylko w gospodarstwach utrzymujących mniej niż 10 loch lub loszek prośnych od 4 tyg. po pokryciu do tygodnia przed przewidzianym terminem porodu),
 • 2,7 m2 w kojcu, gdzie lochy utrzymywane są grupowo; w przypadku, gdy w kojcu utrzymywane są lochy prośne, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
 • 3 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo do 5 loch; w przypadku, gdy w kojcu utrzymywane są lochy prośne, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
 • 2,4 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo powyżej 39 loch; w przypadku, gdy w kojcu utrzymywane są lochy prośne, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
 • 2,2 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo do 5 loszek po pokryciu, przy czym 0,95 m2 stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
 • 2 m2 w kojcu, gdzie utrzymywane są grupowo loszki po pokryciu, przy czym 0,95 m2 stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
 • 1,8 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo do 39 loszek po pokryciu, przy czym 0,95 m2 stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe.

Powierzchnia bytowa w budynkach inwentarskich dla grup technologicznych świń innych niż lochy i loszki po pokryciu jest zgodna z odpowiednimi obowiązkowymi wymogami ustanowionymi zgodnie z tytułem VI rozdziału I rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 oraz innymi odpowiednimi obowiązkowymi wymogami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.).

Dobrostan zwierząt - zwiększona powierzchnia dla tuczników

Wymagane powierzchnie bytowe kojca w budynkach inwentarskich, w przeliczeniu na jedną sztukę, w przypadku utrzymywania grupowego warchlaków i tuczników, wynosi co najmniej:

 • 0,18 m2 – w przypadku świń o masie ciała do 10 kg,
 • 0,24 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 10 do 20 kg,
 • 0,36 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 20 do 30 kg,
 • 0,48 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 30 do 50 kg,
 • 0,66 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 50 do 85 kg,
 • 0,78 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 85 do 110 kg,
 • 1,2 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 110 kg.

Powierzchnia bytowa w budynkach inwentarskich dla grup technologicznych świń innych niż warchlaki i tuczniki jest zgodna z odpowiednimi obowiązkowymi wymogami ustanowionymi zgodnie z tytułem VI rozdziału I rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 oraz innymi odpowiednimi obowiązkowymi wymogami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2010 r., Nr 56, poz. 344, z późn.zm.).

Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach

Liczba wszystkich krów mlecznych utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, nie może być większa niż maksymalna liczba krów, określona w planie poprawy dobrostanu zwierząt. Powierzchnia bytowa w budynkach inwentarskich dla wszystkich krów mlecznych w gospodarstwie rolnym, w przeliczeniu na jedną sztukę wynosi:

- w systemie wolnostanowiskowym z wydzielonymi legowiskami dla:

 • wydzielonego legowiska: długość – co najmniej 2,1 m, szerokość – co najmniej 1,1 m,
 • powierzchni odpasowo-ruchowej – co najmniej 4 m2

- w systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk na ściółce – co najmniej 5,4 m2.

Powierzchnia bytowa w budynkach inwentarskich dla innych niż krowy mleczne grup technologicznych bydła w typie użytkowym mlecznym lub typie użytkowym kombinowanym o mlecznym kierunku ich użytkowania oraz dla krów mamek[/b] – jest zgodna z odpowiednimi obowiązkowymi wymogami ustanowionymi zgodnie z tytułem VI rozdziału I rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 oraz innymi odpowiednimi obowiązkowymi wymogami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1966).

Wymogi muszą być przestrzegane od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca roku następującego po roku, w którym został złożony ten wniosek - przypadku loch i krów, a do 15 maja w przypadku tuczników.

Źródło: ARiMR (Szczegóły: Dobrostan zwierząt - kampania 2020)

Barszcz Sosnowskiego zajmuje coraz większy obszar Polski

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3