https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrostan zwierząt. Warunki przyznawania dopłat tzw. 500 plus do krów - ostatnie dni na uwagi

Agata Wodzień-Nowak
pixabay
Dodatkowe dopłaty do krów i tuczników będą przyznawane już w 2020 roku. Możliwość wnioskowania o takie wsparcie pojawi się miedzy 15 marca a 15 maja, w czasie składania eWniosków o dopłaty bezpośrednie. Do końca stycznia resort rolnictwa czeka na uwagi do projektu rozporządzenia, które szczegółowo określa warunki i tryb przyznawania pomocy na "Dobrostan zwierząt".

Na dodatkowe pieniądze będą mogli liczyć hodowcy zapewniający zwierzętom podwyższony dobrostan - większą powierzchnię bytową (o 20% w odniesieniu do podstawowych przepisów) i dostęp do wybiegu/pastwiska. Do rozpoczęcia naboru wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe zostały już niespełna 2 miesiące, a to właśnie wtedy będzie można zaznaczyć interesujący nas wariant w ramach podwyższonego dobrostanu zwierząt. Wszystko na jednym formularzu.

Tzw. 500 plus do krów i dopłaty do tuczników - wypowiedź się na temat zasad

Od 15 stycznia w Rządowym Centrum Legislacji jest dostępny projekt rozporządzenia, który w szczegółach określa zasady udzielania dopłat do zwierząt w zakresie podwyższonego dobrostanu. Uwagi do projektu rozporządzenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 na adres: [email protected].

Dobrostan zwierząt - szegółowe warunki - projekt rozporządzenia

Płatność dobrostanową przyznaje się rolnikowi, jeżeli zobowiązał się do realizacji określonych pakietów i ich wariantów oraz:

  • posiada numer identyfikacyjny
  • na dzień złożenia wniosku w przyznanie płatności dobrostanowej posiada, odpowiednio do realizowanego wariantu, co najmniej 1 lochę oznakowaną kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, co najmniej 1 krowę mleczną lub co najmniej 1 krowę mamkę
  • posiada, z wyjątkiem wariantu dotyczącego wypasu krów mlecznych, plan poprawy dobrostanu zwierząt, który został sporządzony przy udziale doradcy rolniczego, na formularzu udostępnionym przez ARiMR
  • nie posiada w gospodarstwie rolnym krów w typie użytkowym kombinowanym - w przypadku pakietu dotyczącego krów

To Cię może też zainteresować

Jeśli rolnik chce realizować więcej niż 1 wariant, powinien posiadać więcej planów poprawy dobrostanu zwierząt, odrębnie dla poszczególnych wariantów.

  • Dobrostan loch - plan poprawy dobrostanu powinien być sporządzony do dnia złożenia wniosku
  • w przypadku pozostałych warinatów - przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, czyli do 9 czerwca.

Płatność dobrostanowa do loch może być przyznana, jeśli rolnik nie utrzymuje loch w systemie jarzmowym. Warianty dotyczące wybiegów dla świń nie będą realizowane do czasu zwalczenia ASF.

Dobrostan świń - warianty

  • 1.1 dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach
  • 1.2 dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach
  • 1.3 dobrostan loch - dostęp do wybiegu
  • 1.4 dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu

Dobrostan krów - warianty

  • 1.1 dobrostan krów mlecznych - wypas
  • 1.2 dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach
  • 1.3 dobrostan krów mamek

Do kiedy trzeba przestrzegać wymogów, które zadeklarował rolnik we wniosku?

  • dobrostan loch - od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku, czyli, jeśli hodowca złoży wniosek o dopłatę podczas naboru wiosną 2020 roku, większą powierzchnię musi zapewniać tym lochom do 14 marca 2021 roku.
  • dobrostan tuczników - od dnia złożenia wniosku do dnia złożenia takie wniosku w kolejnym roku, ale nie dłużej niż do 15 maja,
  • dobrostan krów mlecznych wypas - co najmniej 120 dni od 15 kwietnia do 15 października, jeśli wniosek złożono do 15 kwietnia
    do dnia złożenia wniosku do 15 października, jeśli wniosek został złożony po 15 kwietnia
  • rozgęszczenie krów mlecznych w budynkach od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku
  • dobrostan krów mamek - w zakresie wymogu dotyczącego wypasu w sezonie wegetacyjnym - co najmniej 140 dni w okresie od 15 kwietnia roku, w którym złożono wniosek, do 15 października albo od dnia złożenia wniosku do 15 października; w zakresie wymogu dotyczącego zapewnienia odpowiedniej wielkości powierzchni zewnętrznej - od 16 października roku, w którym został złożony wniosek do 14 marca kolejnego roku

Z pomocy skorzysta - według wyliczeń resortu rolnictwa - 65,5 tys. rolników. Szczegóły w projekcie rozporządzenia, do którego link podaliśmy wyżej.

________________________________
Agro Pomorska odcinek 86

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOŚĆ

KOLEJNA WIELKA ŚCIEMA MAŁO KTO SIĘ ZAŁAPIĘ NA DOPŁATY DO LOCH BO PRAWIE KAŻDY MA SYSTEM JARZMOWY ALE JAK TO WYTŁUMACZYĆ TYM CICHOCIEMNYM URZĘDASOM Z ARIMR?

G
Gość

Przecież prawie każdy średni rolnik ma tryb użytkowy kombinowany jeśli chodzi o krwy i dla kogo krowa 500plus!?

G
Gość

Minister powinien podać sie do dymisji bo rząd nie wywiazuje sie z obietnic .brak suszonego wsparcia , brak kasy z doplat a rolnik musi inwestować żeby ten rok przeżyć ale kogo to obchodzi im sie liczy zdobyty z pod plotu wyborca

G
Gość
22 stycznia, 09:14, Marek:

To są dopłaty dla tych co pegeery pobrali i choduja bydło na wybiegu , a nie dla zwyklego Kowalskiego co ma starą robotę i 10 krów

Nie kuzwa dopłaty obszarowe i suszowe wypłaca a nie skladaja program co malo kto skorzysta z niego to juz robi sie bardzo chore wrr

B
Brzoza

Nie nazywajmy kompensacje dodatkowych kosztów wynikających z wymogów UE dopłatami . Zamiast płacić kary za emisje trzeba wywalczyć żeby te pieniądze szły do rolnictwa.

Hodowla w Polsce ma olbrzymią szanse do zaistnienia jako jeden z czynników ograniczenia emisji gazów cieplarnianych . Obornik i gnojowica jest jednym z składników obiegu materii organicznej w środowisku . Gleba bogata w materie organiczną może stanowić czynnik zmniejszenia emisji .

Rolnictwo w Polsce powinno przejąć pałeczkę od ekologów , ponieważ to rolnicy ich troska o pola łąki i zwierzęta hodowlane najbardziej się przyczynia do zachowania równowagi w środowisku naturalnym i jest najbardziej pro ekologiczne . Działania części ekologów doprowadzają do rugowania małych i średnich gospodarstw na rzecz przemysłowych gospodarstw gigantów których stać na propagandę i opłacanie w swoim interesie działań psęłdo ekologicznych.

Ludzie zwierzęta gleba łąki lasy są z sobą ściśle powiązane . Obieg materii i energii jest konieczny do istnienia tych wszystkich podmiotów.

Pewną wskazówką mogą być sawanny w Afryce i hodowla przez Masajów bydła a w przeszłości ogromne stada antylop przemierzające sawannę.

Okazało się że duże zwarte stada zwierząt , produkujące duże ilości odchodów , tratujące obszary wypasu zapewniają odpowiednią strukturę gleby zapobiegającą pustynnieniu sawanny. Tam gdzie niema dużych stad sawanna wysycha i zamiast pochłaniać nap gazy cieplarniane zaczyna je emitować. Podobnie w innych rejonach ziemi hodowla przemysłowa przecinająca obieg materii powoduje zubożenie gleb i zmniejsza ich możliwości przyswajania i magazynowania CO2

M
Mix
20 stycznia, 17:17, Ggggv:

Nie w temacie, ale i tak zapytam: czy ktokolwiek dostał resztę dopłaty bezpośredniej?

24 stycznia, 15:14, Gość:

Zachodniopomorskie gdzie posuszowe i reszta dopłat

25 stycznia, 9:57, Gość:

Tak. Mój mąż dostał

Ani zlotowki z doplat. Dzisiaj przyszlo pismo ze suszowe przesuniete do konca marca

k
konrad

Chłop z pod Brzeska tak się na ten dobrostan napalił że pozwolił swojej krasuli pospacerować po mieście.

Krowa najbardziej zapragnęła podróżować więc polazła na dworzec kolejowy gdzie o zgrozo wpadła pod pociąg.

M
Mil rol
21 stycznia, 14:43, Marek:

A jak ma być z bydłem mięsnym

21 stycznia, 19:10, Marcin:

No Właśnie, chyba z chodowla mleczna nie jest tak źle jak z opasem.

Nie jest dobrze dlaczego mleczarnie potrącają udziały które są nie oprocentowane i nie wypłacają dewidedow

G
Gość

Te przepisy to kolejne,, pieniadze za szklem"powinno byc dla tych co maja cos powyzej minimalnych standardow, znow powiedza ze pieniadze sa ale nie chca brac?

G
Gość
21 stycznia, 9:47, Gość:

U nas nikt lubelskie

Czy będę też dopłaty do kotów

G
Gość
20 stycznia, 17:17, Ggggv:

Nie w temacie, ale i tak zapytam: czy ktokolwiek dostał resztę dopłaty bezpośredniej?

24 stycznia, 15:14, Gość:

Zachodniopomorskie gdzie posuszowe i reszta dopłat

Tak. Mój mąż dostał

M
Mariusz

To sa jaja z tymi dopłatami rzad dzieli nas rolników na lepszych i gorszych moze kilka proc dostanie dopłatę i to wątpię bo obory nikt szybko nie rozbuduje mam 10 krów na uwiezi ,tylko od wiosny do zimy sa pasione ba pastwisku oczywiscie pod strachem bo wilki kursują u mnie w lasach a teraz chca jeszcze by rolnik płytę robił i zbiorniki na gnojowke nowe atestowane obore poprawil do nowych wymagan a za co sie pytam ? Do konca zycia tej inwestycji bym nie splacil tak rzad niszczy nas rodzimych rolnikow dawniej mozna bylo chowac krowy i w drewnianej stajence tylko teraz nie mozna to celowe dzialanie jest by wytepic mniejszych rolnikow gestapowskie metody

G
Gość
20 stycznia, 17:17, Ggggv:

Nie w temacie, ale i tak zapytam: czy ktokolwiek dostał resztę dopłaty bezpośredniej?

Zachodniopomorskie gdzie posuszowe i reszta dopłat

G
Gość
20 stycznia, 17:17, Ggggv:

Nie w temacie, ale i tak zapytam: czy ktokolwiek dostał resztę dopłaty bezpośredniej?

Podlaskie, cisza, żadnych dopłat.

G
Gość
20 stycznia, 17:17, Ggggv:

Nie w temacie, ale i tak zapytam: czy ktokolwiek dostał resztę dopłaty bezpośredniej?

Wielkopolska na początku stycznia reszta dopłaty. Jak nie ma problemów ze wnioskiem i dobrze działa agencja to dopłaty są.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska