Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze oceniamy swój stan zdrowia, ale specjaliści biją na alarm

Piotr Wiśniewski
www.sxc.hu
Blisko trzy piąte Polaków uważa swój stan zdrowia za dobry - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Tymczasem statystyczny mężczyzna w naszym kraju żyje aż o ponad 8 lat krócej, niż kobieta i o 5 lat krótcej, niż inni obywatele Unii Europejskiej

Obecnie 57 proc. Polaków określa stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, w tym co szósty (16 proc.) jest nim bardzo usatysfakcjonowany. Niezadowolenie wyraża tylko 13 proc. ankietowanych, a prawie jedna trzecia ocenia swoje zdrowie jako takie sobie - ani dobre, ani złe.

Przeczytaj także:Kolejne absurdy NFZ: wrócisz do szpitala za wcześnie - nie zapłacą

CBOS podkreśla przy tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się odsetek badanych postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry - o 5 punktów procentowych, ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie w tym względzie (spadek o 4 proc).

Oczywiście liczba osób narzekających na swoje zdrowie wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych. W grupie osób mających 65 lat i więcej ponad jedna trzecia wyraża niezadowolenie ze swojej kondycji zdrowotnej.

Natomiast najmłodsi ankietowani (w wieku od 18 do 34 lat) niemal powszechnie deklarują
zadowolenie w tym względzie (84 - 91 proc.).

Najnowszy sondaż CBOS zbiegł się w czasie z opublikowaniem raportu o zdrowiu polskich mężczyzn, przygotowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Jego wyniki są dla Polaków niezwykle alarmujące.

Okazuje się bowiem, że trzydziestoletni Polak po zawodówce statystycznie ma przed sobą aż o 12 lat życia mniej, niż jego rówieśnik z wykształceniem wyższym. W porównaniu chociażby z mieszkańcami Skandynawów i Włochami z wykształceniem zawodowym, Polak żyje o 11 lat krócej!

Według specjalistów mężczyźni po zawodówkach są w grupie największego ryzyka, bo nie wiedzą dostatecznie dużo o swoim zdrowiu i organizmie. Ponadto problemem jest wykonywana przez nich praca, która często wymaga tyle wysiłku, że trzeba ją przypłacić zdrowiem lub nawet życiem, bo łatwo o wypadki. Co prawda osoby lepiej wykształcona pracują często w większym stresie, ale bardziej o siebie dbają, chociażby korzystając z cieszących się coraz większą popularnością siłowni lub klubów fitness.

Ruch to zdrowie

Dbanie o własne zdrowie poprzez ćwiczenia fizyczne nie jest jednak zbyt popularne wśród ogółu Polaków. W badaniu CBOS tylko 8 proc. ankietowanych przyznało, że przynajmniej okazjonalnie uprawia jakiś sport w sposób nieco bardziej profesjonalny. Ponad 60 proc. z nas nigdy lub prawie nigdy nie wykonuje nawet takich ćwiczeń fizycznych, jak gimnastyka czy aerobik, a blisko połowa (45 proc.) w ogóle nie uprawia biegania, pływania, jazdy na rowerze itp.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska