Dodatek dla sieroty zupełnej ZUS wypłaca osobie, której rodzice nie żyją i która pobiera rentę rodzinną. Ponadto należy się również, gdy pobierana jest renta wyłącznie po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna sierota zupełna, wspomniany dodatek jest przyznawany i wypłacany dla każdej z tych sierot.
Co ważne, dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje bez względu na wiek. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak emerytury, renty i pozostałe dodatki do nich.
- Od 1 marca 2024 roku dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 zł miesięcznie - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Dla porównania wcześniej była to kwota 553,30 zł. Wniosek należy złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. Na wydanie decyzji o wypłacie ZUS ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
NAZWA
Jak ubiegać się o dodatek dla sieroty zupełnej
By ubiegać się o dodatek dla sieroty zupełnej, należy do ZUS złożyć:
- wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
- dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
- dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.
Jakie inne dodatki do emerytur i rent wypłaca ZUS? Mamy wyliczenia
Od marca 2024 roku, po waloryzacji, dodatki zmieniły swoją wartość. Wśród dodatków są między innymi dodatek pielęgnacyjny, czy dodatek kombatancki. Zobaczcie w poniższej galerii wartości najpopularniejszych dodatków dla emerytów.
