https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce opłaca się inwestować w turystykę. W Zakopanem zakończył się III Europejski Kongres Sportu i Turystyki

Marek Długopolski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- W 2024 roku Małopolskę odwiedziło ponad 26 milionów turystów. To oznacza wzrost, w porównaniu z wcześniejszym rokiem, o blisko 25 procent. I to właśnie pokazuje, że warto inwestować w turystykę – podkreśli Łukasz Smółka, Marszałek Małopolski, podczas drugiego dnia III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

EKSiT 2025

Wkręćcie się w Małopolskę. Warto!

Czy Małopolskę można zwiedzić na rowerze? Oczywiście. Wystarczy tylko wspomnieć, że najważniejszy rowerowy projekt - VeloMałopolska - to już ponad 900 km tras o najwyższym standardzie. To m.in. Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura i VeloMetropolis. Oprócz doskonałych rowerowych „autostrad” region kusi również kilkoma tysiącami równie atrakcyjnych ścieżek rowerowych.

W Małopolsce każdy więc, bez względu na wiek, umiejętności i kondycję, na pewno odnajdzie swoją ulubioną trasę. Odkryje też przy niej mnóstwo atrakcji, wyborne smaki i aromaty, a także jedyne takie w Polsce, wyjątkowe Miejsca Przyjazne Rowerzystom.

Wśród kilkuset obiektów uhonorowanych prestiżowym logotypem MPR odnajdziemy miejsca, w których uzyskamy nocleg, schronienie, posiłek, darmowy parking, dostęp do podstawowych narzędzi i informację turystyczną. To m.in. serwisy rowerowe, wypożyczalnie jednośladów, punkty informacji, a także sporo atrakcji turystycznych. Są to tak kultowe miejsca jak „Szczęśliwa Chata” w Jadownikach Mokrych, Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, zamek Tenczyn w Rudnie, Bike Stop w Nowym Targu, Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach, Kogutowo w Miechowicach Wielkich, Żywioły nad Jeziorem Czorsztyńskim…

Czy rower może stać się „motorem” napędowym małopolskiej turystyki? Jak przyciągnąć nowych rowerzystów do Małopolski? Nad „Rowerową przyszłością” Małopolski w Zakopanem zastanawiali się Jarosław Tarański, Cezary Szafraniec, Agnieszka Majnusz, Radosław Włoszek, a także Olivier Schneider.

- Koleje Małopolskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rowerzystów. Naszym priorytetem pozostaje oczywiście przewóz pasażerów, ale w składach wydzielono i oznakowano piktogramami specjalne miejsca dla osób z rowerami - przypomniał Radosław Włoszek, prezes Kolei Małopolskich. I dodał, że w „szczycie sezonu, w zależności od wielkości składu, pociągami podróżuje od 250 do 400 pasażerów, a dodatkowo przewożonych jest nawet 100 rowerów”.

Tematykę legendarnego francuskiego klasyka rowerowego w wydaniu tatrzańskim - „L'Etape by Tour de France w Tatrach” - podjęli Łukasz Filipowicz, Maciej Pawłowski, Jozef Pukalovic i Krzysztof Łapsa. O tym, czy światowy sport i rowerowa rywalizacja na najwyższym poziomie mogą napędzać regionalną turystykę, już wkrótce się przekonamy.

Jeśli nie turystyka? To sport!

- Europejski Kongres Sportu i Turystyki to bardzo duże wydarzenie sportowo-turystyczne. Jesteśmy dumni, że odbywa się w Zakopanem, bo wiadomo, że zimowa stolica Polski, turystyką stoi - stwierdził Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego. - Oczywiście sport jest dla nas również istotny. Do jego uprawiania mamy odpowiednią infrastrukturę i nowoczesne obiekty. Mam nadzieję, że to wydarzenie otwiera przed Zakopanem kolejne możliwości organizacji imprez sportowych.

Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jagieło, Monika Pyrek-Rokita i Jan Peńsko w Zakopanem rozmawiali o kobiecej twarzy sportu, Bogusław Szczepański, Kamil Otowski, Karolina Pęk, prof. dr hab. Bartosz Molik, Romuald Schmidt i Beata Dobak-Urbańska o sukcesach Polaków na Igrzyskach Paralimpijskich, a Krzysztof Ignaczak, Iwona Niedźwiedź oraz Grzegorz Bachański zastanawiali się nad tym, co trzeba zrobić, by młodzież chciała podjąć treningowy wysiłek.

Podczas drugiego dnia III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki mowa była również m.in. o wyzwaniach, które czekają na budowniczych sportowych marek, przekazywaniu wiedzy nowemu pokoleniu sportowców, nowoczesnych sposobach prezentowania wydarzeń, sztucznej inteligencji w sporcie oraz sporcie przyszłości.

EKSiT 2025 - o przyszłości polskiego sportu

- Podczas dwóch dni odbyło się ponad 30 paneli, w których wzięło udział blisko 120 ekspertów. Kongres był więc świetną sceną do dyskusji o przyszłości polskiego sportu, w tym organizacji Igrzysk Olimpijskich w Polsce – zaznaczył Bartłomiej Druziński, prezes Fundacji Ars Athletica, organizatora Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

III Europejski Kongresu Sportu i Turystyki, który 6 i 7 maja odbył się w Zakopanem, zorganizowany został wspólnie przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu „Ars Athletica” oraz Województwo Małopolskie. Patronat honorowy tradycyjnie sprawował nad nim prezydent Andrzej Duda.

Podczas III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki odbyło się ponad 30 paneli, w których wzięło udział blisko 120 ekspertów
Podczas III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki odbyło się ponad 30 paneli, w których wzięło udział blisko 120 ekspertów
UMWM
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska