Dodatkowe 500 zł z PFRON dla niepełnosprawnych. Sprawdź, co trzeba zrobić, by dostać pieniądze

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej to forma rehabilitacji, bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnościami
Uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej to forma rehabilitacji, bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnościami Andrzej Banas
Epidemia koronawirusa zamknęła warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i wiele innych placówek. Ich uczestnicy zostali pozbawieni terapii, zajęć aktywizacyjnych. Mogą z tego powodu dostać 500 zł dodatku.

Wielu uczestników warsztatów terapii zajęciowej, dziennych domów pomocy i innych placówek przez koronawirusa straciło możliwość uczestniczenia w terapii, zajęciach aktywizacyjnych. Teraz osoby z niepełnosprawnościami z tego powodu mogą starać się o pomoc z PFRON. To 500 zł miesięcznie.

Żeby te pieniądze otrzymać trzeba spełnić kilka warunków.
Ten nowy, specjalny dodatek przyznawany jest przez PFRON w związku z epidemią. Ubiegać się o niego mogą uczestnicy (lub ich opiekunowie):

  • warsztatów terapii zajęciowej;
  • środowiskowych domów samopomocy;
  • dziennych domów pomocy społecznej;
  • podopieczni placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe, realizujące zadania zlecone ze środków PFRON (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna);
  • programów zatwierdzonych przez RN PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
  • pełnoletni (18-25 lat) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
  • pełnoletni (18-25 lat) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych.

Żeby skorzystać z pomocy trzeba posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie o niepełnosprawności). Dodatkowo placówka, która zapewniała rehabilitacje lub zajęcia nie działała co najmniej 5 kolejnych dni roboczych. Czyli musi być to miejsce, do którego osoby niepełnosprawne chodzą od poniedziałku do piątku, a nie na przykład jedne lub dwa razy w tygodniu na określone zajęcia.

Wsparcie to 500 zł miesięcznie, ale dotyczy miesiąca, w którym opiekun nie korzystał z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z koronawirusem. Na razie program obowiązuje przez trzy miesiące. Można więc starać się o pieniądze za marzec (o ile opiekun nie korzystał z wspomnianego zasiłku opiekuńczego) i kwiecień. Jeśli WTZ, środowiskowe domy samopomocy będą zamknięte także w maju - ponownie będzie można złożyć wniosek.

Wnioski w tej sprawie przyjmują Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Wszelkie informacje dotyczące tej pomocy można uzyskać na infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (w godz. 9- 20) lub tel. 22 581 84 10 (w godz. 9-5) oraz infolinii SOW: tel. 800 889 777 (w godz. 9-17).

Pomoc pochodzi ze specjalnego programu RN PFRON. Jak poinformowała nas Aleksandra Gierej, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON, nie jest to wsparcie finansowane ze środków publicznych, co ma znaczenie dla osób otrzymujących tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Nie jest ono więc wliczane do dochodu, od którego zależy wysokość.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie