
Urlop zawsze nam przysługuje
Jeśli lubimy swoją pracę lub jej forma nie pozwala nam na wykorzystać wszystkich dni urlopowych, mamy ważną informację. Urlopu nie można się zrzec ani tym bardziej go komuś zabrać. Normuje to kodeks pracy, który zobowiązuje pracodawcę do wypłacenia pracownikowi odpowiedniego ekwiwalentu.

Data przedawnienia dni wolnych
Wybierając opcję ekwiwalentu, musisz jednak pamiętać, że istnieje takie coś jak data przedawnienia się dni urlopowych. Wynosi ona trzy lata i po jej upływie, nie można się już ubiegać o pieniądze za niewykorzystane dni wolne.

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Jest to banalnie proste, ponieważ wystarczy podzielić liczbę przepracowanych dni w ciągu roku przez liczbę dwanaście odpowiadającą liczbie miesięcy. Tym samym, jeśli zdołaliśmy przepracować każdy przewidziany przez ustawodawcę dzień pracy, w przypadku pełnego etatu otrzymamy 20,83, dla części etatu będzie on mniejszy do 5,21 dla 1/4 etatu, 10,42 dla 1/2 etatu i 15,62 dla 3/4 etatu.

Jest jeden haczyk
Pracodawca, choć jest zobowiązany do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, warto wiedzieć, że jest możliwość, by nie musiał on wypłacać nam pieniędzy. Taka możliwość pojawia się w momencie, kiedy to będąc na wypowiedzeniu, skierowani zostaniemy na urlop.