Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W naszym kraju wdrożenie nowego standardu TV odbędzie się w czterech etapach. Pierwszy rozpocznie się 28 marca. Kujawsko-Pomorskie wraz z województwami: pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim znalazły się w drugim etapie, który rozpocznie się 25 kwietnia 2022 roku.
Osoby, które mają nowsze modele odbiorników albo korzystają z kablówki czy telewizji satelitarnej, nic nie muszą robić. Natomiast ci, którzy odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową, czyli nie mają kablówki albo satelity, będą musieli wymienić odbiornik na nowszy przystosowany do zmiany standardu lub doposażyć obecnie użytkowany telewizor w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.
Jak sprawdzić, czy nasz telewizor będzie odbierał nową telewizję?
Kto ma wątpliwości, czy jego telewizor będzie odbierał prawidłowo sygnał nowego standardu DVB-T2, może to sprawdzić już dziś. Uruchomiono testową emisję programów TVP z nadajnika w Trzeciewcu obejmującego zasięgiem niemal całe Kujawsko-Pomorskie. Dostępny jest on na kanale nr 40 (626 MHz). By sprawdzić, czy posiadany odbiornik jest gotów na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC, wystarczy w menu telewizora uruchomić automatyczne lub ręczne (wskazując kanał nr 40 lub częstotliwość 626 MHz) wyszukiwanie.
- Jeżeli telewizor jest gotów na odbiór nowego standardu zaprogramowane zostaną kanały TVP Dokument HEVC, TVP Kobieta HEVC, TVP Kultura HD HEVC, TVP Polonia HD HEVC oraz TVP Rozrywka SD HEVC. Jeżeli telewizor nie jest gotowy na nowy standard, zaprogramowanie kanałów się nie powiedzie - mówi Krzysztof Frydrych, dyrektor Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy.
Do kiedy złożyć wnioski o zakup dekodera?
Osoby, które będę musiały zakupić dekoder, a są w trudnej sytuacji materialnej, mogą liczyć na dofinansowanie. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Projekt w trybie pilnym został skierowany do Sejmu, co pozwoli na skrócenie prac parlamentarnych.
- Czytałam w „Pomorskiej”, że dofinansowanie do zakupu dekodera wyniesie 100 zł. Chciałabym z niego skorzystać. Gdzie mogę złożyć wniosek i czy jest możliwość, by był to wniosek papierowy? - dopytuje Czytelniczka z Grudziądza.
W biurze prasowym Ministerstwa Cyfryzacji odpowiadają, że dofinansowanie będzie przysługiwało na gospodarstwo domowe. - Składając wniosek osoba oświadcza, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego - zaznaczają w ministerstwie.
Nie przegap
Wniosek będzie można złożyć elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej S.A. W odpowiedzi otrzymamy specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku złożonego na poczcie. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.
Wnioski o dofinansowanie do zakupu dekodera będą przyjmowane do końca 2022 roku.