"Wszelkie Państwa uwagi, komentarze i propozycje zmian będą pomocne przy tworzeniu naszej oferty, tak, aby odpowiadała ona potrzebom i możliwościom odbiorców współfinansowania, z zastrzeżeniem, że uwagi składane anonimowo nie będą brane pod uwagę", zaznacza NFOŚiGW. Zachęca do udziału w konsultacjach projektu, który ma polegać na dopłatach do kredytów na budowę domów energooszczędnych.
Drewniane budownictwo i dofinansowywanie go ma wpisywać się w „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” oraz w cele NFOŚiGW, do których należy m.in. wspieranie przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości powietrza. Zwłaszcza w słabiej rozwiniętych regionach kraju środki - poza wsparciem działań ekologicznych, mogą "odgrywać ważną rolę w procesie społecznego i gospodarczego rozwoju Polski".
Program skierowany będzie do osób fizycznych chcących wybudować lub kupić jednorodzinny dom drewniany.
Dofinansowanie energooszczędnych drewnianych domów to działanie wspólne z ministerstwem środowiska i Lasami państwowymi. CO więcej - projekt ma być uzupełnieniem programu "Mieszkanie plus".
Na bazie doświadczeń z Programu Priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował program dofinansowania energooszczędnych domów drewnianych.
Program priorytetowy „Poprawa, jakości powietrza. Część 7) Dofinansowanie energooszczędnych domów drewnianych” jest odpowiedzią na niewystarczającą liczbę mieszkań na polskim rynku.
Co warto wiedzieć?
- Konsultacje zakończą się 1 grudnia 2017 r. o godz. 15:30, uzupełnione formularze (do pobrania na stronie mos.gov.pl) można wysyłać na adres: [email protected]. Budżet na realizację celu programu wynosi do 50 000 tys. zł na bezzwrotne formy dofinansowania.
- Program realizowany będzie w latach 2017 - 2022, przy czym: 1. zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 31.12.2020 r., 2. środki wydatkowane będą do 31.12.2022 r.
- Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.
- Wnioski o kredyt wraz z dotacją NFOŚiGW składane są w bankach, które zawarły umowę o współpracy z NFOŚiGW
- Formy dofinansowania - dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego realizowana za pośrednictwem banku, na podstawie umowy o współpracy zawartej z NFOŚiGW.
- Rodzaje przedsięwzięć: 1. budowa domu drewnianego jednorodzinnego, 2. zakup domu drewnianego jednorodzinnego, 3. domy, o których jest mowa w pkt. 1) i pkt. 2) powyżej, zrealizowanych w okresie kwalifikowalności, ale przed podpisaniem umowy o kredyt z dotacją.
Źródło: MŚ, NFOŚiGW
