Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd tupta nocą jeż... Nie zje na zapas, to obudzi się w trakcie zimowego snu

ES
Jeże muszą teraz dbać o tłuszczyk i zapasy energetyczne, szykują się przecież do zimowego snu.

Uwaga, w okresie jesiennym warto zostawić w ogródku stertę liści. Niby drobiazg, ale może pomóc - chodzi o schronienie dla jeża.

Gdy nadchodzą mrozy, pod koniec listopada, jeże wpadają w długi sen zimowy. Ich hibernacja trwa do marca. Jeśli jednak nie osiągnęły wagi 700 g, po pewnym czasie brakuje im zapasów energegtycznych, i budzą się. Mimo mrozów ruszają wówczas w poszukiwaniu pożywienia. Na jeże czyha masa zagrożeń: koła aut, psy, sadzawki w ogrodach. Poza okresem zimowym, mogą też zginąć przez wypalanie traw i gałęzi czy rozłożone w ogrodach trucizny na gryzonie i ślimaki.

Jak pomóc małemu jeżowi?

Najpierw sprawdź dokładnie, czy w pobliżu nie ma jego towarzyszy (trzeba zachowywać się wyjątkowo ostrożnie, bo - słysząc kroki - jeże nie uciekają, a zamierają). Zwierzę trzeba włożyć do kartonika wysłanego szmatkami lub kuchennym ręcznikiem, i przykryć delikatnie (nie może się wyziębić).

Jeśli trzymany w ręce jeżyk jest wyraźnie zimniejszy niż nasza dłoń, wówczas trzeba potrzymać jeżyka w obu dłoniach przez kilka minut, aż się rozgrzeje i dopiero wtedy włożyć go do czystego pudła kartonowego, ale nie po żadnym innym zwierzęciu - wyjaśnia Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży.

Nie podawaj jeżowi jedzenia ani picia, ale bezwłocznie skontaktuj się z jeżowym pogotowiem lub opiekunem, który ma wiedzę o jeżach w małym palcu. TUTAJ znajdziesz szczegóły

Uczulamy, jeży nie wolno karmić mlekiem. Przez to, że nie tolerują laktozy, mogą ciężko zachorować i zginąć w męczarniach.

Dokąd tupta nocą jeż... Nie zje na zapas, to obudzi się w trakcie zimowego snu
pixabay.com

Ratując jeża sprawdź, czy do jego ciała nie są przyczepione jaja much i larwy (mają kształt ziarenek ryżu). Jeśli tak, jak podaje Polskie Stowarzyszenie Ochroy Jeży, usuń je za pomocą patyczka higienicznego z wacikiem lub szczoteczki do zębów. Miejsca, gdzie żerowały larwy należy odkaź wacikiem namoczonym w wodzie utlenionej. Po zabiegu włóż rekonwalescenta do pudełka wyścielanego szmatkami, zadbaj o szklaną butelką z ciepłą wodą włożoną w skarpetę.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze jeże"

Założyli łańcuchy i przykuli się do bud. Manifestacja w obronie praw zwierząt:

Źródło: TVN24, dostawca: x-news

Dokąd tupta nocą jeż... Nie zje na zapas, to obudzi się w trakcie zimowego snu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska