Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Dolnej Wisły - dolina jak z bajki

Marek Weckwerth
Podcienie drewnianej chaty pomenonickiej w Chrystkowie w Dolinie Dolnej Wisły. Chatę zbudowano w  1770 roku
Podcienie drewnianej chaty pomenonickiej w Chrystkowie w Dolinie Dolnej Wisły. Chatę zbudowano w 1770 roku Marek Weckwerth
Widoki ze wzgórz nad brzegami dalekie i szerokie, podkreślone błękitną wstęgą największej rzeki.

Dolina Dolnej Wisły

Dolina Dolnej Wisły

to kraina geograficzna rozciągająca się od bydgoskiego Fordonu do wypływu Nogatu z Wisły w Białej Górze, a to 120 km. Park krajobrazowy zajmuje prawie 100-kilometrowy odcinek po rezerwat Wiosło Duże na północ od miasta Nowe.

Brzegi doliny rozdziela 5-6 - kilometrowa przestrzeń, która w tzw. basenach (Unisławskim, Grudziądzkim, Sartowicko - Nowskim) rozszerza się do 9 km. Wysokość zboczy doliny sięga 50-60 m. Taki krajobraz ukształtował się ok. 12 tys. lat temu, u schyłku ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Dolinę wyżłobiły ogromne masy wody topniejącego lodowca.

Gdzie spędzić weekend? Dziś zapraszamy w Dolinę Dolnej Wisły. To kraina niezwykła.

- Tym, który chcieliby poznać nasz park, poleciłbym w pierwszym rzędzie zwiedzenie Chełmna, które jest unikatem w całej północnej Polsce. To przecież,b> fantastyczny przykład średniowiecznego budownictwa gotyckiego - stwierdza Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. - Na uwagę zasługują też wczesnośredniowieczne grodziska znajdujące się na obu brzegach doliny Wisły. Z przyrodniczego punktu widzenia niezwykle cenne są starorzecza, których jest ponad 300. Wraz z Wisłą stanowią ciągi ekologiczne dla ryb i innych stworzeń wodnych. Ten mikroświat jest jeszcze mało poznany.

Przeczytaj także: Na wycieczkę w długi weekend
Niezwykle ciekawe są nadwiślańskie zbocza, które porasta roślinność kserotermiczna (ciepłolubna). Dolina Dolnej Wisły to zagłębie produkcji tradycyjnych powideł śliwkowych. Festiwale smaku w Grucznie i śliwki w Strzelcach Dolnych składają się na krajobraz kulinarny tych terenów. Władze parku odnawiają stare sady owocowe.

- To także krajobraz kulturowy, w którym poczesne miejsce mają menonici, czyli przybysze z Niderlandów i Fryzji. Menonici świetnie zagospodarowali zalewowe nadwiślańskie tereny - dodaje Pająkowski.
Zostawili więc drewniane chaty, sady owocowe, system kanałów odwadniających i wałów przeciwpowodziowych, wierzby. Po menonitach zostały też cmentarze, po II wojnie światowej zdewastowane, zapomniane. Lokalne władze przywracają je powoli naszej pamięci.

Skoro zaś wspomnieliśmy o walorach historycznych i kulturowych, trzeba wymienić i takie pomniki budownictwa średniowiecznego (krzyżackiego), jak Grudziądz, Świecie i Nowe.

Wzdłuż doliny przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych, w tym oddana do użytku w maju Wiślana Trasa Rowerowa. Noclegi można znaleźć w wielu gospodarstwach agroturystycznych lub w hotelach w miastach.

Więcej wartościowych tekstów na

www.pomorska.pl/premiumb>


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska