W ubiegłym roku gmina Świecie opracowała Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, w którym zobowiązała się do działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. W Planie założyła, że w roku 2020 Świecie osiągnie 2,8 proc. mniej emisji CO2 w stosunku do roku bazowego, czyli 2012 . W 2020 r. gmina zakłada też redukcję zużycia energii w stosunku do 2012 r. o 1,8 procent.
Służyć temu ma m.in. ograniczenie emisji spalin z ogrzewania budynków. Będą dotacje na inwestycje poprawiające energooszczędność obiektów. Burmistrz Świecia zaprasza mieszkańców na spotkanie w tej sprawie. Odbędzie się ono 17 kwietnia o godzinie 16.30 w budynku Urzędu Miejskiego w Świeciu, w sali nr 32 (I piętro).
- Doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przybliży założenia Programu „Czyste powietrze” oraz procedurę składania wniosków - wyjaśnia gmina Świecie. - Przed spotkaniem, od godziny 15.30 w holu Urzędu Miejskiego w Świeciu, będzie również możliwość uzyskania informacji dotyczących dofinansowań z budżetu gminy na inwestycje poprawiające stan środowiska.
Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkania wydzielonego w budynku jednorodzinnym, a także do osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.
Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu.
Program przewiduje dofinansowanie m.in. na wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Gimnazjaliści z Michala przystąpili do egzaminu
