Myśl o średniowiecznych bojach i obyczajach dawnych dworów wywołuje ciekawość wielu amatorów historii, jednak nie tylko. Bo kto z nas nie chciałby się choć na chwilę przenieść w czasy niezwykłego oręża i wyszukanych strojów? Taką możliwość dają członkowie CHZZK - młodego stowarzyszenia, powstałego na początku 2018 roku. - Jesteśmy grupą zrzeszającą pasjonatów historii XIV i XV wieku - opowiada Miłosz Tułnowski, namiestnik. - Swoją działalność sformalizowaliśmy w kwietniu ubiegłego roku. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy historycznej, sportu oraz uczestnictwo w inscenizacjach, wydarzeniach lokalnych i turniejach rycerskich.
Zobacz także: Za nami pierwszy tydzień ferii z Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim [zdjęcia]
Mimo krótkiego okresu działalności na koncie mają wiele imprez na terenie powiatu aleksandrowskiego jak i całego kraju. - Braliśmy udział m.in. w oprawie Biegu Rycerskiego w Świeciu, Turnieju w Chełmie, incsenizacjach w Bydgoszczy, Koronowie, Toruniu, Płowcach czy Dniach z Kulturą w Raciążku - mówi Miłosz Tułnowski. - Uczestniczyliśmy nawet w historycznej części Parady Niepodległości w Warszawie, a także reprezentowaliśmy Toruń podczas turnieju miast kopernikańskich w Elblągu, gdzie zajęliśmy drugie miejsce.
Ogólnopolskie zakusy nie sprawiły jednak, że zapomnieli o rodzinnych stronach. - Zauważyliśmy, że tzw. „żywe lekcje historii” są dostępne jedynie w dużych miastach - przyznaje namiestnik chorągwi. - Dla osób z małych miejscowości wiąże się to z koniecznością dalekich wyjazdów. Chcielibyśmy im to ułatwić i dotrzeć z naszą wiedzą i pasją do dzieci i młodzieży na terenie powiatu aleksandrowskiego.
O tym, że rycerza musi cechować odwaga jak i wielkie serce przekonaliśmy się nie tak dawno, bo podczas finału WOŚP w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie jedną z ciekawszych licytacji okazał się rycerski glejt ofiarowany przez stowarzyszenie, który upoważniał zwycięzce do przejścia szkolenia w iście średniowiecznym stylu. Teraz chorągiew zapowiada kolejną charytatywną inicjatywę - wybiorą się do aleksandrowskiego domu dziecka. - Pomysł z odwiedzeniem domu dziecka był spontaniczny i jednogłośnie zaakceptowany przez zarząd stowarzyszenia - dodaje Miłosz Tułnowski. - Wizyta odbędzie się już w poniedziałek 28 stycznia o godzinie 17, jednak nie zdradzimy jej przebiegu. Niech to będzie niespodzianka dla uczestników spotkania.
Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?