Obejrzyj wideo: Wizyta przedszkolaków w redakcji Nowości

DPS Dom Kombatanta w Dobrzejewicach (gm. Obrowo) to jednostka organizacyjna powiatu toruńskiego. Od kwietnia br. odpłatność miesięczna za pobyt pensjonariusza wynosi tutaj 5 tys. 690 zł. Na co liczyć mogą tutaj podopieczni?
Kontrolę w tej placówce, podobnie jak w wielu innych w Kujawsko-Pomorskiem, przeprowadzili urzędnicy wojewody. I choć ostatecznie wystawili ocenę "pozytywną z nieprawidłowościami", to wytknęli też kilka niepokojących zaniedbań i wydali listę zaleceń pokontrolnych. Przy większości z adnotacją: "do wykonania niezwłocznie". Niestety, jak przekazał już wojewodzie, a także "Nowościom" Alfred Józefiak, dyrektor tego DPS-u, nie wszystko da się poprawić od ręki. Szczególnie gdy chodzi o kosztowny remont...
Polecamy
Kontrolę urzędnicy zaczęli w październiku ub.r., a zalecenia pokontrolne wydali z datą 13 lutego 2023 roku. Natomiast odpowiedź dyrektora placówki dla wojewody datowana jest na 18 kwietnia br.
Łazienki? Nie tylko brud i smród, ale brak zasłon prysznicowych zapewniających intymność
Jak wynika z raportu urzędników, najgorzej podczas kontroli wypadły łazienki. W tym DPS-ie przebywało wówczas 58 pensjonariuszy, z których część była niesamodzielna. Najstarszy podopieczny miał sto lat. Nie trzeba tłumaczyć, że dla takich osób łazienki i sanitariaty powinny być szczególnie przyjazne. Tymczasem...
Polecamy
"W trakcie oględzin domu zespół inspektorów zwrócił uwagę na łazienki, w których występują bariery architektoniczne w postaci głębokich brodzików, które uniemożliwiają samodzielne korzystanie z nich osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Niektóre miejsca prysznicowe nie posiadały zasłon zapewniających intymność korzystania z nich, jak również zabezpieczających przed zalaniem"- czytamy w raporcie.
To jednak nie wszystko. "Część pomieszczeń sanitarnych wymaga remontu z uwagi na ślady na ścianach przypominające grzyb. Część pomieszczeń wymaga gruntowanego sprzątnięcia z uwagi na brud i towarzyszący mu bardzo nieprzyjemny zapach. Zainteresowania w powyższym zakresie wymagała również kuchenka pomocnicza, a w szczególności znajdująca się w niej lodówka" - wytknęli inspektorzy.
Dyrektor: kontrolerzy weszli do łazienek w niefortunnym momencie. Musiało brzydko pachnieć...
Alfred Józefiak tłumaczy, że inspektorzy odwiedzili łazienkę w specyficznym momencie.
-Zaburzona psychicznie pensjonariuszka wysmarowała pampersem z kałem całe pomieszczenie. Niestety, takie sytuacje czasem się w DPS-ach zdarzają. Oczywiście, natychmiast się na nie reaguje - mówi. Dodając, że w takiej sytuacji w łazience nie mogło pachnieć czystością...
Urzędnikom wojewody dyrektor zgłosił teraz, że "wszystkie łazienki w domu są zakwalifikowane do remontu w projekcie remontu i modernizacji zgodnie z obecnymi wymogami przystosowania łazienek do osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Planowany remont przewidziany jest na 2024 rok. Ponadto docelowo łazienki uzupełniono o zasłony prysznicowe".
Jeśli chodzi o brud w innych pomieszczeniach, to dyrektor już zareagował. Przeprowadził naradę z pracownikami działu terapeutyczno–opiekuńczego i upomniał personel działu odnośnie sprzątania pokoi tych mieszkańców, którzy nie pozwalają na codzienne sprzątanie własnych pokoi oraz wspomnianej lodówki w kuchence pomocniczej.
Polecamy
- Likwidacja zapachów nieprzyjemnych jest minimalizowana poprzez wymianę w części pokoi zniszczonych parkietów na płytki podłogowe. Kompleksowa wymiana podłóg w pokojach będzie dokonana po wykonaniu remontu wewnątrz DPS. Będzie to wymiana w pokojach mieszkalnych podłóg parkietowych na wykładzinę PVC, łatwą w utrzymaniu czystości. Planowany termin remontu zgodnie z wskazaniami Starostwa Powiatowego to rok 2024 - wyjaśnia dyrektor Alfred Józefiak.
DPS w Dobrzejewicach ma też dużo zalet, co kontrolerzy dostrzegli
Na liście zaleceń obok łazienek i czystości inspektorzy ujęli też obowiązek podawania leków pensjonariuszom tylko przez osoby do tego uprawnione (bo tak się nie działo). Tutaj dyrektor wyjaśnia, że pięciu opiekunów medycznych złożyło już wnioski o uzupełnienie wykształcenia o rozszerzoną podstawę programową, a jeden opiekun kwalifikowany rozpoczął edukację w zawodzie opiekun medyczny z uwzględnieniem tejże podstawy. Gdy te osoby się doszkolą, będą mogły leki podawać - zgodnie z przepisami.
Kontrola wojewody w "Domu Kombatanta" wykazała też - gwoli sprawiedliwości - naprawdę wiele pól, na których zaniedbań żadnych nie ma. Przeciwnie! Tylko pochwalić można placówkę np. za odpowiednie wyżywienie i przestrzeganie diet pensjonariuszy. Całodobową opiekę zapewniają tutaj seniorom opiekunowie, opiekunowie medyczni, pokojowe, pielęgniarki na umowie-zleceniu.
Inspektorzy rozmawiali z pensjonariuszami. Nie było skarg na złe traktowanie itp. Sama dyrekcja DPS-u też nie zgłosiła, by dochodziło do aktów agresji czy przemocy (zdarzają się w innych placówkach, całkiem często pomiędzy podopiecznymi) i by potrzeba było w związku z tym wzywać policję. Nie było potrzeby stosować środków przymusu bezpośredniego.
DPS w Dobrzejewicach zapewnia podopiecznym terapię w wielu formach i urozmaicone zajęcia. Pensjonariuszom zapewnione jest także wsparcie psychologa oraz dostęp do opieki lekarskiej. Ostateczna ocena wystawiona tej placówce przez kontrolerów to - jak piszemy na wstępie - "pozytywna z nieprawidłowościami".