Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom pod dobrą blachą

(M)
Dobra blacha i solidnie wykonany montaż to gwarancja długiego użytkowania
Dobra blacha i solidnie wykonany montaż to gwarancja długiego użytkowania fot. plannja
Dachówka karpiówka czy zakładkowa to klasyka, która wciąż doskonale się sprawdza i jest piękna. Naprawdę nowoczesne materiały pokryciowe to blachy, choć te miedziane znane są od dawna i wykorzystywane zwłaszcza do krycia kościołów.

Techniki układania

Jak wyjaśnia Ryszard Piwowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, blachy układa się na rąbki stojące, podwójnie klepane. To "wyższa szkoła jazdy", szczególnie podczas montażu w układzie rąbka stojącego na kościołach, gdzie często spotyka się dach cebulowy.
W montażu pomagają fachowcom nowoczesne maszyny do profilowania łuków. To oszczędza czas i pieniądze.

W potocznej świadomości blaszane dachy uchodzą za bardzo wytrzymałe, bardziej niż kryte dachówką. Jednak specjaliści uważają, że każdy dach prawidłowo wykonany jest dobry. Trąba powietrzna ma taką moc, że ściągnie całą konstrukcję, niezależnie od tego, czy dach kryty jest blachą czy dachówką. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem ubezpieczenie majątku. Na przypadki losowe nie ma rady.

Mocna blacha

W naszym przeglądzie pokryć dachowych zwróciliśmy uwagę na szwedzkie blachy dachowe. Z jednego powodu: ten skandynawski kraj słynie z doskonałej rudy żelaza, która zresztą przyniosła mu bogactwo (Szwecja sprzedawała rudę nawet podczas II wojny światowej).
Skoro blaszane dachówki sprawdziły w surowym klimacie naszego północnego sąsiada zza Bałtyku, muszą też sprawdzić się w Polsce.

Najlepsze blachy dachowe pokryte są wielowarstwową powłoką (technologia okryta jest tajemnicą), która chroni przed ścieraniem i trudnymi warunkami atmosferycznymi. W arsenale wytwórców są różne ciekawe rozwiązania. Inżynierowie szwedzkiej firmy Plannja wynaleźli przykładowo ochronę Hard Coat Satyna, która - jak zapewniają - sprawdza się w każdych warunkach klimatycznych i posiada 30-letnią gwarancję (Plannja Hard Coat 50 Satyna). System stosowany jest w blachodachówkach i blachach na rąbek stojących. Można je zastosować na każdej powierzchni o nachyleniu większym niż 14 stopni.
W przypadku budynków mieszkalnych i gospodarczych warto zdecydować się właśnie na blachodachówki. W ostatnich latach stały się bardzo popularne. Ładnie się prezentują i są wyjątkowo łatwe w montażu.
Blachodachówki różnią się od siebie m.in. rozmiarem modułów, które możemy wybierać także pod kątem rozmiaru dachu.

Jedyna samonośna

Plannja Regola to jedyna samonośna blachodachówka dostępna na polskim rynku. Jej parametry techniczne pozwalają na zamontowanie na krokwiach o maksymalnym rozstawie do 1200 mm.
To oznacza duże oszczędności w zużyciu drewna (łat) montowanego na dachu.
Panelowa budowa arkuszy umożliwia cięcie blachy w dowolnym miejscu oraz wykorzystanie pozostałej części do ponownego zamontowania na dachu.

Jak obliczyli specjaliści, w przypadku dachów o złożonym kształcie, pozwala ograniczyć odpad z 25 proc. do ok. 5. Samonośną Regolę możemy zastosować na dachach o nachyleniu większym niż 12 stopni.

Uniwersalne rozwiązanie

Do pokrycia dachów o nieregularnym kształcie najlepiej użyć blach na rąbek stojących.
Miękki materiał może być formowany zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach. Sprawdza się na nowoczesnych i zabytkowych obiektach.

Jeśli mówimy już o blachach na rąbek stojących, trzeba wiedzieć, że szwedzka firma produkuje dwa ich rodzaje: to Emka z rdzeniem stalowym lub aluminiowym oraz panel dachowy Emka Click. Pierwsza z nich sprawdzi się na dachach o nachyleniu większym niż 3,6 stopnia, a druga na powierzchniach o spadzie ponad 8 stopni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska