Dom prefabrykowany – parterowy czy piętrowy?

Materiał informacyjny Domum
Dom parterowy czy piętrowy
Dom parterowy czy piętrowy
Domy o konstrukcji szkieletowej z elementów prefabrykowanych coraz częściej stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod budowy. Niezależnie od tego, czy rozważasz budowę swojej pierwszej nieruchomości, czy planujesz przeprowadzkę, wybór odpowiedniego domu parterowego czy piętrowego może znacząco wpłynąć na Twoje codzienne życie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu opcjom, aby pomóc Ci zrozumieć, która z nich najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby.

Prefabrykowany dom piętrowy czy parterowy? Najpierw definicja

Dom prefabrykowany to konstrukcja składająca się z elementów, które są produkowane w kontrolowanym środowisku fabrycznym, a następnie transportowane na plac budowy, gdzie są ze sobą montowane. Ten sposób produkcji i budowy pozwala na dużą precyzję i kontrolę jakości, co jest zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych metod budowlanych.

Korzyści z wyboru domu prefabrykowanego parterowego lub piętrowego:

  • skrócony czas budowy – większość elementów składowych domów jest wytwarzana w fabryce, a proces ich montażu na placu budowy jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnej budowy. Producent może zrealizować wybrane projekty domów prefabrykowanych nawet w 90 dni od chwili złożenia zamówienia. Sam montaż natomiast trwa od kilku godzin do kilku dni w zależności od stopnia skomplikowania całości. Co istotne – po montażu na działce nie zalegają odpady budowlane.
  • redukcja kosztów – mniejsza ilość odpadów produkcyjnych oraz zoptymalizowany proces montażu mogą przyczynić się do obniżenia ogólnych kosztów inwestycji. Wspomniany już krótszy czas budowy oznacza niższe koszty pracy i szybsze wprowadzenie się do nowego domu, co również przekłada się na ostateczną oszczędność budżetu oraz cennego czasu. Wysokiej jakości, dobrze izolujące materiały wykorzystywane w technologii prefabrykacji w połączeniu z ciepłym montażem zmniejszają późniejsze wydatki eksploatacyjne.
  • lepsza kontrola jakości – budowa w fabryce pozwala na skuteczną weryfikację warunków, w których tworzone są elementy prefabrykowane, co skutkuje wyższą jakością wykonania, lepszą trwałością i bezpieczeństwem, słowem – brakiem błędów konstrukcyjnych, które mogą się przydarzyć w budownictwie tradycyjnym, gdzie w większej mierze decyduje czynnik ludzki.
  • przewidywalność kosztów – budowa z prefabrykatów trwa bardzo krótko, zatem oferowana cena za całość prac nie zmieni się ze względu długoterminowy wpływ inflacji, jak zdarza się w budownictwie tradycyjnym. Co więcej, nie poniesiesz kosztów z tytułu przeszacowania ilości zakupionych materiałów.
  • niezależność od pogody – prefabrykowane elementy powstają w halach produkcyjnych niezależnie od pogody i pory roku. Dzięki temu nie są narażone na działanie warunków atmosferycznych, które stanowią zagrożenie dla domów stawianych z pojedynczych elementów bezpośrednio na działce. Montaż domu z prefabrykatów na budowie trwa bardzo krótko, dlatego jest możliwy również zimą.

Bez względu na to, czy postawisz na prefabrykowany dom parterowy czy piętrowy, zastosowane techniki produkcyjne oraz materiały zrównoważone będą przyczyną zmniejszenia emisji zanieczyszczeń przez budynek zarówno na etapie produkcji, jak i użytkowania. Dodatkowo, w projektach tego typu budynków istnieje możliwość używania bardziej energooszczędnych technologii, takich jak pompy ciepła, fotowoltaika czy systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wybór domu prefabrykowanego to zatem nie tylko efektywność kosztowa i czasowa, ale także niezawodność oraz możliwość dostosowania projektu do osobistych preferencji.

Dom prefabrykowany parterowy - Acer 110

Dom prefabrykowany parterowy - Acer 110

Projekt: Acer 110. ©Domum.pl

Możliwości jednokondygnacyjnego domu parterowego prefabrykowanego

Budynki parterowe gwarantują szereg możliwości rozkładu pomieszczeń znajdujących się na jednym poziomie. Okazują się świetnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi, które w ten sposób łatwiej jest „mieć na oku”, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu wśród wszystkich domowników. W takiej przestrzeni maluchy mają też wystarczająco miejsca do bezpiecznej zabawy. Dom prefabrykowany parterowy chętnie wybierają też osoby starsze lub z niepełnosprawnościami ruchowymi, ze względu na bardziej swobodną możliwość poruszania się wyłącznie w obrębie jednej kondygnacji.

Jakie są główne zalety domów parterowych z elementów prefabrykowanych:

  • brak schodów – jednopoziomowy układ eliminuje potrzebę wchodzenia i schodzenia, co jest niezwykle ważne z perspektywy zdrowia oraz ogólnego komfortu mieszkania.
  • bezpośredni dostęp do ogrodu – domy parterowe integrują przestrzeń wewnętrzną z zewnętrzną, szczególnie te wyposażone w duże przeszklenia, co wzmacnia nasz kontakt z naturą i ułatwia korzystanie z przestrzeni wokół budynku.
  • większe poczucie przestrzeni – bez wewnętrznych podziałów pionowych, nieruchomości z 1 kondygnacją mogą wydawać się przestronniejsze, co jest atrakcyjne dla osób stawiających na minimalizm i tzw. „open space”.

Lepiej wybrać dom parterowy czy piętrowy? Oczywiście w tym celu należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz potrzeby życiowe, a także wielkość i kształt działki, lecz przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się upewnić, z czym wiąże się budowa budynku o jednej kondygnacji.

  • Aby pomieścić całą powierzchnię mieszkalną, domy parterowe wymagają większej działki, co może być problematyczne na obszarach o wysokich cenach gruntów lub ograniczonej dostępności terenów budowlanych.
  • W przypadku dużego domu parterowego prefabrykowanego, pokoje umiejscowione w głębi budynku mogą mieć ograniczony dostęp do naturalnego światła. Należy więc pamiętać o odpowiednim usytuowaniu domu względem stron świata oraz takim rozkładzie pomieszczeń, by te najbardziej strategiczne, jak salon, domowe biuro czy kuchnia z jadalnią, były optymalnie nasłonecznione.

Dom piętrowy czy parterowy - Alnus 140

Dom piętrowy czy parterowy - Alnus 140

Projekt: Alnus 140. ©Domum.pl

Dom piętrowy czy parterowy? Aranżacja budynku dwukondygnacyjnego

Dodanie jednego piętra niesie ze sobą wiele możliwości aranżacyjnych ze względu na powiększenie metrażu. To przede wszystkim wybór dla większych rodzin, np. małżeństw z 1 lub 2 dzieci, ponieważ w prosty sposób mogą wyznaczyć komfortowe strefy. Dzięki temu da się dopasować dom do zmieniających się potrzeb jego mieszkańców wraz z upływem lat.

Dom parterowy czy piętrowy? Jeśli chodzi o budynki o więcej niż jednej kondygnacji, to warto zwrócić uwagę na kilka faktów.

  • Dzięki zabudowie kierującej się ku górze, dom piętrowy zajmuje mniejszą powierzchnię działki, co jest dobrą informacją dla osób, które dysponują mniejszymi i węższymi działkami. To pozwala też na większą swobodę w aranżacji ogrodu czy innych elementów zewnętrznego krajobrazu.
  • W domach piętrowych można łatwo oddzielić strefę dzienną (salon, kuchnia, jadalnia) od strefy nocnej (sypialnie), co zwiększa komfort mieszkania, zapewniając większą prywatność czy spokój.
  • Domy piętrowe oferują większe możliwości aranżacyjne z perspektywy elewacji. Na etapie projektowym da się zaplanować balkon, który w okresie letnim może posłużyć jako dodatkowa strefa relaksu.
  • Energooszczędność to ważny temat w kontekście budowy domu. Budynki piętrowe mają niższe zapotrzebowanie energetyczne ze względu na mniejszą sumę wszystkich przegród zewnętrznych. Mniejsza powierzchnia dachu również chroni przed utratą ciepła na zewnątrz, co pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że budynek piętrowy nie jest dla każdego. W przeciwieństwie do domu prefabrykowanego parterowego obecność schodów może okazać się sporym utrudnieniem dla najmłodszego i najstarszego pokolenia. Zajmują również cenną powierzchnię, co może wpłynąć na układ i funkcjonalność pomieszczeń. Wybór bardziej skomplikowanego projektu pod względem konstrukcji może także wiązać się z większymi kosztami inwestycji. Jednak pomimo tych wyzwań, dla wielu rodzin zalety wynikające z dodatkowej przestrzeni i prywatności przeważają nad wyżej wymienionymi aspektami.

***
Znajomość wad i zalet zarówno budynków parterowych, jak i piętrowych umożliwia podjęcie w pełni świadomej decyzji. Jeśli szukasz projektu domu prefabrykowanego, który będzie służył Tobie i Twojej rodzinie przez lata, odwiedź portal Domum. Intuicyjny konfigurator proponowanych projektów sprawi, że dopasujesz wszystko zaledwie w kilku krokach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska