Dyżur trwał dwie godziny, a przy telefonie na pytania Państwa odpowiadał Tomasz Liczbik, doradca klienta Banku Zachodniego WBK S.A. w Świeciu.
Pierwszy Czytelnik zadzwonił już pięć minut po rozpoczęciu dyżuru. Pan Edward chciał przebudować nieco dom. - Chciałbym dobudować poddasze, dom jest wart jakieś 60 tysięcy, czy mógłbym od banku uzyskać kredyt w wysokości 40 tys. złotych - pytał i chciał wiedzieć jeszcze, dlaczego jako ryczałtowiec, jest przez banki gorzej traktowany.
- Nie gorzej, ale z większą ostrożnością - odpowiada Tomasz Liczbik. - Generalnie banki uważają, że osoby prowadzące działalność gospodarczą są mniej pewne, od osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę. W stosunku do tych pierwszych, wymagania banków są większe niestety, bo uznaje się, że ryzyko zaciągnięcia przez nie kredytu i potem jego spłaty jest większe. A analiza zdolności kredytobiorczej jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o przyznaniu kredytu.
_Inne czynniki to np.: okres kredytobrania, wiek kredytobiorcy, stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości i sama wartość nieruchomości. Spłata kredytów hipotecznych rozłożona jest zwykle na długi okres, nawet 25 lat, a oprocentowanie ich dużo niższe niż zwykłych kredytów konsumpcyjnych. - Pan Edward poruszył też inny temat - współwłaścicieli - mówi Tomasz Liczbik. - Jeśli takowi są, muszą stać się także współkredytobiorcami, albo dać zgodę, poświadczoną notarialnie, na zaciągnięcie kredytu. Warto też pamiętać, że kredyt hipoteczny da nam pieniądze nie tylko na budowę domu. Gdy ten już stoi, możemy zaciągnąć pożyczkę hipoteczną np. na jego wykończenie, zakup sprzętu do domu, czy remont.
Drugą dzwoniącą była pani Jadwiga, emerytka ze Świecia. - _Chciałam się dowiedzieć, czy będąc na emeryturze, też mogę kredyt hipoteczny zaciągnąć. Mam dom i dwie działki, a pieniądze chciałabym przeznaczyć na remont. - Pani Jadwidze zależało na niewielkiej kwocie - 10 tys. złotych, która jest właściwie najmniejszą kwotą w naszym banku, jaką udzielamy w przypadku kredytów hipotecznych - wyjaśniał pan Tomasz. - A fakt, że jest emerytką, w niczym nie przeszkadza. Zabezpieczenie kredytu jest w hipotece, jeśli zaś chodzi o wiek kredytobiorcy, to są banki, które udzielają go osobom do 80 lat. Z dokumentów, o które pani Jadwiga pytała, a które wymagane są przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, na pewno najbardziej ważny jest dokument informujący o aktualnej sytuacji prawnej nieruchomości, czyli po prostu wyciąg z ksiąg wieczystych.
_Niezwykle ważną sprawę poruszyła trzecia dzwoniąca, pani Anna. - Pani ta chciała wybudować dom na działce, której jest już właścicielem - mówi Tomasz Liczbik. - Jest już w trakcie opracowywania projektu. Ja poradziłem tej pani, żeby jak najszybciej poszukała źródła finansowania swojej inwestycji. Chodzi o to, by już na samym początku odpowiednio ją skalkulowała. Celem jest uniknięcie sytuacji, kiedy zaczniemy budowę, wydamy już pewne pieniądze, nie daj Boże weźmiemy jakiś krótkoterminowy kredyt i nagle zabraknie nam pieniędzy na dokończenie domu. Może się zdarzyć, że nasze zdolności kredytowe będą w tym momencie słabsze niż na początku inwestycji i bank odmówi nam już kredytu. A jeśli chodzi o wkład własny, o który pani Anna pytała to może być nim wszystko, także aktywa pieniężne, środki na koncie, lokata, a nawet zakupiony materiał, już w budowie użyty.
_
