Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała rolnikom częściowo wypełnione formularze. Dotyczy to tych, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie w 2015 roku. Pozostali znajdą wnioski w swoich biurach powiatowych czy na stronie ARiMR. Gospodarze będą mogli wypełnić dokumenty także przez internet.
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2016 zmieniony
Tradycyjnie wnioski o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami (dokumentami i mapkami) rolnicy będą mogli składać w biurach ARiMR od 15 marca do 15 czerwca 2016. Można spóźnić się z dostarczenim wniosku, ale wtedy do 11 lipca 2016 r. za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Termin został wydłużony za zgodą Komisji Europejskiej pod koniec kwietnia.
Od roku 2016 płatność bezpośrednia do działki rolnej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przysługuje rolnikowi, który ma do tej działki tytuł prawny.
Agencja informuje o kilku zmianach, które zostały wprowadzone ze wnioskach w 2016 oraz w zasadach przyznawania płatności:
- Na wniosku wnioskodawca może dodatkowo ubiegać się o przyznanie
w ramach PROW 2014-2020.
- Od roku 2016 brak jest możliwości uznania rolnika za uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw (na wniosek rolnika i z urzędu).
. W roku 2016 rolnik może jedynie wystąpić z systemu dla małych gospodarstw wypełniając Część IV wniosku lub poprzez złożenie stosownego oświadczenia w terminie do dnia 30 września 2016 r.
- W części VII wniosku Oświadczenie o powierzchni działek ewidencyjnych
gruntów znajdujących się na działce ewidencyjnej,
które nie zostaną zgłoszone do płatnościbezpośrednich, płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020), płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013) lub premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020), z wyszczególnieniem powierzchni trwałych użytków zielonych oraz powierzchni gruntów ornych, z podaniem nazwy uprawy.
- W ramach płatności dla młodych rolników, w przypadku osób prawnych i grup osób, w których więcej niż jedna osoba spełnia kryteria młodego rolnika, w każdym roku, w odniesieniu do którego osoba prawna lub grupa osób składa wniosek o przyznanie płatności w ramach systemu dla młodych rolników,
nad daną osobą prawną lub grupą osób w zakresie decyzji dotyczących zarządzania, korzyści i ryzyka finansowego.
Katalog realizowanych w Polsce płatności bezpośrednich w 2016 r. obejmuje:
Jednolitą płatność obszarową (JPO)
Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie)
Płatność dla młodych rolników
Płatność dodatkową (redystrybucyjną)
Płatności związane z produkcją
Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
W roku 2016, rolnik nie będzie miał możliwości przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw.
Źródło: ARiMR.gov.pl