MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do wapna. Kiedy badać pH, wysiać nawóz i co z kupionym już wapnem?

Agata Wodzień-Nowak
pixabay
Kiedy można badać pH gleby i dawkę CaO? Czy można pobrać próbki teraz, w lutym? Jeśli rolnik kupił już wapno we wrześniu, to czy może złożyć wniosek o wsparcie wapnowania w programie regeneracji gleb? Między innymi z tymi pytaniami od Was zwróciliśmy się do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Za nami pół roku, od kiedy rolnicy mogą wnioskować o dopłaty do wapnowania gleb. Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie został uruchomiony (nabór) 1 sierpnia 2019 roku. W województwie kujawsko-pomorskim mamy ok. 26% gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych. Największy udział zakwaszonych gruntów OSChR w Bydgoszczy wskazuje w powiatach lipnowskim, sępoleńskim i tucholskim. Wszędzie ponad 40%.

- Do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy od początku uruchomienia programu, wpłynęło 471 wniosków - podaje nam dr inż. Anna-Maria Szymańska, Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy, która odpowiada również na poniższe pytania rolników.

"Kiedy można badać pH gleby i badać dawkę CaO? Czy można pobrać próbki teraz, w lutym?"

Najlepszym terminem wapnowania w przypadku gruntów ornych jest okres po żniwach, gdy gleba jest jeszcze nienawożona. W tym czasie, po zbiorze roślin najłatwiej jest pobrać próbki gleby do analiz. Dzięki temu niedrogiemu badaniu, koszt 13,12 zł za analizę podstawową (pH, P2O5, K2O, Mg), zyskuje się pewność, jaka ilość wapna potrzebna jest do przywrócenia glebie optymalnego odczynu. Zwapnowanie w okresie pożniwnym pozwala glebie łagodnie zmienić i ustabilizować odczyn.

Warunkiem prawidłowego działania nawozów wapniowych jest wymieszanie ich z glebą, najlepiej na całej głębokości warstwy ornej. Dlatego zaleca się wapnować po żniwach pod podorywkę. Dodatkowe wymieszanie wapna zrealizuje też orka siewna lub orka zimowa. Nawozy wapniowe warto stosować także na użytkach zielonych, a najlepszym terminem jest jesień, po zbiorze wszystkich pokosów i po zakończeniu wypasania. Badanie gleby to warunek ustalenia potrzeb wapnowania i dawek wapna. Warunkiem dokładnego wyniku i zaleceń nawozowych jest prawidłowe pobranie próbek glebowych.

Próby można oczywiście pobierać przez cały okres wegetacyjny, ale najlepiej jest to zrobić po zbiorze roślin (po żniwach), kiedy gleba jest wyczerpana ze składników pokarmowych.

"Jeśli kupiłem wapno we wrześniu, to mogę złożyć wniosek o wsparcie wapnowania w programie regeneracji gleb?"

Według „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” kwalifikowalność kosztów rozpoczęła się 1 czerwca 2019 roku, a więc po tej dacie zaliczają się do dofinasowania koszty zakupu nawozu wapniowego.

"Kiedy można wysiać wapno? Po ustaleniu dawki czy po złożeniu wniosku? Trzeba czekać na decyzję?"

Data wysiania nawozu wapniowego musi być późniejsza niż data złożenia wniosku, jednak nie powinna być późniejsza, niż 12 miesięcy od dnia zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego określonego na fakturze VAT.

Dopłaty do wapnowania gleb - stawki i zasady

Ze wsparcia w programie regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie mogą skorzystać posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Stawki są uzależnione od powierzchni gospodarstwa:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb składamy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, który zaopiniuje wniosek. Trzeba załączyć zalecenie dawki wapna (wydane przez OSChR) oraz oryginał faktury na zakup wapna lub środka wapnującego. Faktura powinna zawierać: typ, odmianę i zawartość czystego składnika. Szczegółowe zasady i potrzebne formularze są dostępne na stronie www.oschr-bydgoszcz.pl

Co ważne, "dofinansowanie traktowane jest jako wsparcie państwa udzielane producentom rolnym, stanowiące pomoc de minimis w rolnictwie. Przyznanie pomocy de minimis warunkują dostępne limity: indywidualny oraz krajowy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska