Spis treści
Na 14 lutego o godz. 11 przewidziano posiedzenie Rady Ministrów, o tyle ważne dla rolników, że według porządku obrad, ministrowie mają się zająć projektem rozporządzenia dotyczącym pomocy na rynku zbóż i dla pszczelarzy.
Omówiony zostanie projekt Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego wnioskodawcą jest wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Dopłaty do zbóż 2023. Rząd będzie obradował nad pomocą dla rolników
Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział 9 lutego podczas konferencji prasowej pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku zakłóceń na rynku zbóż w związku z wojną w Ukrainie. Przewidywane są dopłaty do każdej sprzedanej tony pszenicy lub kukurydzy w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Projekt zakłada uruchomienie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy.
Autorzy projektu tłumaczą, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę.
Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do kraju przywożone są w szczególności kukurydza i pszenica. Pomoc dla producentów pszenicy i kukurydzy mogłaby częściowo zrekompensować tym producentom dodatkowe koszty ponoszone w wyniku zakłóceń na rynku pszenicy i kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy – napisano.
Wyższa stawka pomocy dla pszczelarzy, działalność połowowa
Rada Ministrów ma zająć się zapowiadaną już przez ministra rolnictwa pomocą dla pszczelarzy. Chodzi o podwyższenie stawki pomocy do przezimowanych rodzin pszczelich z 20 zł do 50 zł.
Omawiane ma być także umożliwienie udzielania pomocy podmiotom, które zobowiążą się do trwałego zaprzestania działalności połowowej na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej innej niż w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz w sektorze rolnym jako pomocy stałej.
W projekcie podkreślono, że dodatkowo w związku z inwazją Rosji na Ukrainę doszło do licznych zakłóceń na rynkach europejskich i krajowych, „co doprowadziło do wzrostu cen wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej, a w konsekwencji wzrost kosztów utrzymania rodziny pszczelej”.
Z uwagi na nadwyżkę zdolności połowowych niezbędne jest dostosowanie zdolności połowowych do dostępnych zasobów – podano.
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to I kwartał 2023 r.
Źródło:
