Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż
Dorota Masłowska z Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi
Polska pisarka - jak informuje toruński ratusz - została laureatką nagrody już w roku ubiegłym, jednak z powodu pandemii uroczystość wręczenia została przełożona na ten rok. Ze strony niemieckiej Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego wyróżniła Deę Loher. Takie jest założenie nagrody, że co roku jej laureatami są jeden pisarz polski i jeden niemiecki.
Obie autorki otrzymały już nagrodę pieniężną (w wysokości 5 tys. euro), natomiast wręczenie honorowych dyplomów i pamiątkowych medali zaplanowano na ten rok.
- Dorota Masłowska została zaproszona do Getyngi na spotkanie w ramach Literackiej Jesieni. Przy tej okazji nadburmistrz Getyngi Rolf-Georg Köhler oraz zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz wręczyli pisarce honorowy dyplom i pamiątkowy medal, dopełniając tym samym oficjalnego wręczenia Nagrody Lindego - informuje Urząd Miasta Torunia.
Warto dodać, że w delegacji toruńskiej na tę uroczystość byli również przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, dyrektor Wydziału Kultury UMT Zbigniew Derkowski oraz członek Kapituły Nagrody im. S.B. Lindego Radosław Sioma.
Goście sobotniego wieczoru w Starym Ratuszu usyszeli fragmenty powieści polskiej pisarki "Inni ludzie" i wzięli udział w spotkaniu autorskim, które poprowadził Olaf Kuhl.
"Zainteresowanie getyńskich czytelników spotkaniem z polską laureatką było ogromne, sala wypełniła się po brzegi, a niemieckie wydanie książki Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" rozeszło się w kilka minut!" - czytamy na torun.pl.
Jak ustanowiono nagrodę?
Ustanawiając w 1996 r. wspólną nagrodę, której patronem został Samuel Bogumił Linde, przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych miast, Torunia i Getyngi, określili , że ma to być nagroda literacka przyznawana pisarzom polskim i niemieckim, niezależnie od rodzaju ich twórczości, za wybitne dokonania artystyczne i zasługi dla szeroko pojętej humanistyki, w tym przede wszystkim dla dzieła pojednania państw, społeczeństw i narodów, "w którym słowu pisanemu przypadła rola szczególna i ważna".
Nagrodę Lindego otrzymało do tej pory 50 autorów polskich i niemieckich.
