Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegało planowanie i realizacja projektu "Budowa systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". NIK skontrolowała Ministerstwo Infrastruktury, Główny Inspektorat transportu Drogowego oraz siedem Delegatur Terenowych GITD. Kontrola objęła lata 2015-2018 oraz wcześniejsze działania związane z realizacją projektu.
Połowa mandatów z odcinkowego pomiaru prędkości uległa przedawnieniu.
Jak wykazała kontrola NIK, w Generalnym Inspektoracie Transportu Drogowego dopuszczono do przedawnienia aż 115 tys. spraw. Chodzi o mandaty za wykroczenia drogowe popełnione w okresie od 2015 do 2017 roku. Głównym powodem były braki kadrowe w Generalnym Inspektoracie Transportu Drogowego - czytamy w dokumencie.
Odcinkowy pomiar prędkości działa w 30 miejscach w Polsce. T...
Ponad połowa zarejestrowanych i zweryfikowanych przypadków przekroczenia prędkości na drogach objętych tak zwanym odcinkowym pomiarem prędkości uległa przedawnieniu.
Przedawniło się aż 115 tys. spraw o szacowanej wartości kar ok. 26,3 mln złotych!
- Spośród 204 tys. zarejestrowanych i zweryfikowanych wykroczeń popełnionych w latach 2015-2017 na odcinkach dróg objętych odcinkowym pomiarem prędkości, w Generalnym Inspektoracie Transportu Drogowego dopuszczono do przedawnienia aż 115 tys. spraw. Głównym powodem były niedobory kadrowe w Inspektoracie. W związku z tym GITD znacząco ograniczał rejestrację wykroczeń programując urządzenia nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku. Tym samym zmniejszało to poczucie nieuchronności kary wśród kierowców i negatywnie wpływało na oczekiwaną redukcję liczby wypadków i ich skutków. Utrzymujący się od 2017 roku stopniowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, w zestawieniu z błędami popełnionymi na etapie planowania i realizacji projektu zakładającego budowę systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, w ocenie NIK, wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych zmian organizacyjnych i prawnych w tym zakresie - czytamy w najnowszym raporcie NIK.
To Cię może też zainteresować
Z raportu NIK wynika też, że - jak to określili jego autorzy - Główny Inspektorat Transportu Drogowego kreował nowe ograniczenia bez podstawy prawnej. Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości programowano nawet o 30 km/h powyżej prędkości dopuszczonych na danych odcinkach dróg!
Nieprawidłowości dotyczyły też wybranych lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości. Kontrolerzy NIK wskazali w raporcie, że z 29 zestawów urządzeń właściwie rozmieszczono jedynie 18. NIK zakwestionował wybór aż 8 lokalizacji odcinkowych pomiarów prędkości:
- Szlichtyngowa – Górczyna,
- Krościenko Górne – Iskrzynia,
- Tarnów – Ładna,
- Złota,
- Karniewo,
- Tarnowskie Góry,
- Gorzyce przy ul. Bogumińskiej,
- Gorzyce przy ul. Rybnickiej.
WIĘCEJ O RAPORCIE CZYTAJ NA STRONIE NIK - TUTAJ
Odcinkowy pomiar prędkości
Odcinkowy pomiar prędkości to system służący do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na kontrolowanym odcinku drogi. W przeciwieństwie do fotoradaru, nie mierzy prędkości w kontrolowanym punkcie, ale sprawdza średnią prędkość na wyznaczonym odcinku.
W tych krajach polscy kierowcy łamią przepisy najczęściej. C...
Punkty karne w 2019 r. Sprawdź taryfikator punktów karnych!
Smaki Kujaw i Pomorza odc. 3
