Spis treści
Skarbówka apeluje: paragon kelnerski to nie fiskalny
Urząd Skarbowy ostrzega przede wszystkim przed tzw. paragonami kelnerskimi. Nie są one równoznaczne z wystawieniem paragonu fiskalnego. Okazuje się, że problem jest spory, bo Polacy nadal dają się nabrać.
Każda sprzedaż - nawet w restauracjach z obsługą kelnerska - powinna być zarejestrowana, a sprzedaż udokumentowana właśnie paragonem fiskalnym. Wydanie paragonu to obowiązek każdego sprzedawcy, także kelnera. Klient nie powinien prosić o jego wydanie, ani podchodzić po jego odbiór w konkretne miejsce.
Tymczasem w restauracjach nadal często otrzymujemy tzw. paragony kelnerskie. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że ich użycie to praktyka niezgodna z prawem. Konsekwencje jego wystawienia mogą dotknąć samego kelnera, kierownika i właściciela lokalu. Przedsiębiorcy stosują tego typu uproszczenie, które zgodnie z prawem przysługuje tylko w relacjach pracownik-pracodawca.
Skarbówka przypomina również, że wydruk z terminala płatniczego także nie jest potwierdzeniem transakcji. Ten dokument potwierdza jedynie dokonanie płatności kartą, nie samą transakcję.
A jak rozpoznać paragon kelnerski?
Przede wszystkim paragon kelnerski jest bardziej ubogi od paragonu fiskalnego. Najczęściej to przede wszystkim:
- brak nazwy: „paragon fiskalny”
- brak danych firmy, głównie numeru NIP i adresu
- brak numeru paragonu i kasy
Paragonu kelnerskie często są wypisywane odręcznie i zostają opatrzone nazwą „rachunek”. Ich użycie to najczęściej sposób przedsiębiorcy na ukrycie przychodów. Tego typu paragonu najczęściej w ogóle nie zostają zarejestrowane na kasach, o czym Urząd Skarbowy powinien wiedzieć.
Nie dostałem paragonu. Gdzie to zgłosić?
Brak paragonu można zgłosić zawsze wtedy, gdy go nie otrzymaliśmy, a na przedsiębiorcy ciążył obowiązek jego wydania. Zgłoszenie można kierować do urzędu skarbowego lub wprowadzić w aplikacji e-Paragony, ale także telefonicznie lub mailowo:
- telefon: 800 060 000
- e-mail: [email protected]
Warto reagować na działania nieuczciwych przedsiębiorców. Zwykle nie są to przypadkowe pomyłki, a celowe działania, które zwyczajnie sprzyjają rozwojowi szarej strefy.
Niewydanie paragonu fiskalnego wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową, a ta może zakończyć się mandatem i grzywną w kwocie kilkuset lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.
